Kas jums jāzina par kodolkaru un tā sekām

© pixabay.com

2024. gada 21. novembrī Krievijas un Ukrainas kara 1000 dienu robežu iezīmēja vairāki notikumi, kas palielina kodolkara draudus.

Pirmkārt, starptautiski atzītajā Krievijas teritorijā pirmo reizi trāpīja Rietumu ATACMS un "Storm Shadow" raķetes, otrkārt, Kremlis paziņoja par jaunu savas kodoldoktrīnas versiju ar zemāku kodolieroču izmantošanas slieksni un, domājams, izšāva starpkontinentālo ballistisko raķeti (vai tās vidēja darbības rādiusa ekvivalentu), kas spēj nest kodola kaujas lādiņu. Pirms nav par vēlu, "The Insider" skaidro, kā varētu izskatīties kodolkarš un tā sekas, kā un kur no tā izvairīties.

Kodolieročiem ir milzīga iznīcinošā jauda: parasti to jaudu mēra trotila ekvivalenta kilotonnās un megatonnās. Kodoltrieciens ietekmē zonu desmitiem kilometru rādiusā. Ja notiek uzbrukums blīvi apdzīvotām vietām, tas nozīmē simtiem tūkstošu un miljonu bojāgājušo un neatgriezenisku infrastruktūras iznīcināšanu.

Kodolvalstis ir bruņotas ar starpkontinentālajām ballistiskajām raķetēm, no zemūdenēm palaižamām ballistiskajām raķetēm, kodolbumbām un taktiskajiem kodolieročiem (spārnotās raķetes, artilērijas šāviņi, mazjaudas bumbas).

Kādas ir kodolkara briesmas?

Pēc sprādziena kodolgalviņa rada spēcīgu triecienvilni, gaismas starojumu, tiešu jonizējošo starojumu, un to pavada radioaktīvs impulss un spēcīgs elektromagnētiskais impulss, kas atspējo elektroniku. Uzbrūkot pilsētām ar augstām ēkām, sacelsies postoši uguns tornado: pie šādas enerģijas koncentrācijas deg pat dzelzsbetons un zeme, nemaz nerunājot par cilvēku ķermeņiem.

Piemēram, ja Maskavai trāpa ASV arsenālā esošā LGM-30G Minuteman III ICBM kodoltermiskais kaujas lādiņš W78 ar 350 kilotonnu jaudu, bojājumu rādiuss būs gandrīz 14 km: ies bojā aptuveni 620 tūkstoši cilvēku, gandrīz 2,5 miljoni tiks ievainoti.

Ko darīt, ja jūsu tuvumā notiek kodolsprādziens?

Vislabāk, protams, ir atrasties pēc iespējas tālāk no vietas, kur iespējami kodolsprādzieni. Pēc dažādām aplēsēm, tā varētu būt Antarktīda un Lieldienu sala Klusajā okeānā (1), Dienvidamerika un Austrālija (2) vai Islande un Kanāda (3).

Ja tuvumā tomēr notiek sprādziens, jums jāmeklē patvērums betona ēkas pagrabā: jums būs vismaz 10 minūtes, lai izvairītos no radiācijas nokrišņiem un nokļūtu patvertnē. Tur jāpaliek vismaz 24 stundas un pēc tam jārīkojas, pamatojoties uz atbildīgo dienestu ziņojumiem. Visticamāk, 48 stundu laikā radiācijas līmenis samazināsies līdz pieņemamam līmenim.

Ir būtiski, ja jums ir iepriekš salikts pirmās palīdzības komplekts, kā arī pārtikas un ūdens krājumi.

Pasaulē

Atklātībā nonākusi informācija, ka 2022. gadā Vašingtona pieļāva 50 procentu iespējamību, ka Krievija pilna mēroga iebrukuma laikā Ukrainā izmantos taktiskos kodolieročus, vēsta laikraksts “The Sun”.

Svarīgākais