Ždanokas dzīvoklī Briselē veikta kratīšana

© Foto: Ģirts Ozoliņš/MN

Pēc Beļģijas tiesneša rīkojuma Beļģijas policija 7. novembrī Briselē veica kratīšanu bijušās Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas dzīvoklī. Kratīšana veikta pēc Latvijas ģenerālprokurora lūguma.

Šā gada 22. februārī Valsts drošības dienests (VDD) sāka kriminālprocesu pret Ždanoku par iespējamo sadarbību ar Krievijas specdienestiem, un šā gada 22. jūlijā VDD veicis izmeklēšanas darbības ar Ždanoku saistītos objektos Rīgā. Kriminālprocesuālo darbību rezultātā izņemti datu nesēji, piezīmes un dokumenti.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecināja, ka, visticamāk, minētās izmeklēšanas darbības veiktas, jo Ždanoka, vairs nebūdama EP deputāte, ir zaudējusi deputāta imunitāti.

Ar Ždanoku aģentūrai LETA toreiz neizdevās sazināties, jo viņas tālrunis bija izslēgts. Aģentūras LETA rīcībā esoša neoficiāla informācija liecināja, ka Ždanoka neuzturas Latvijā. Ždanokai pašai neesot informācijas, ka viņas statuss lietā būtu mainīts, līdz ar to viņa joprojām esot lieciniece.

Nopludinātas elektroniskā pasta sarakstes liecina, ka Ždanoka vismaz kopš 2004. gada regulāri atskaitījās Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) darbiniekiem par savām aktivitātēm un lūdza naudu pasākumu rīkošanai. E-pasta sarakste bija nonākusi Krievijas pētnieciskā izdevuma "The Insider" rīcībā.

VDD janvāra beigās paziņojumā presei sniedzis vērtējumu par publiski izskanējušo informāciju par Ždanokas darbībām laika posmā no 2005. gada līdz 2013. gadam.

VDD toreiz norādīja, ka līdz 2016. gadam Latvijas normatīvais regulējums neparedzēja kriminālatbildību par palīdzību ārvalstij vai ārvalsts organizācijai vērsties pret Latvijas valsti, tāpēc masu mediju publicētā informācija par laiku no 2005. līdz 2013. gadam nekvalificējoties kā noziegums.

Lai arī VDD vērtējumā šāda veida darbības radīja draudus Latvijas valstij, par ko dienests vēsturiski esot informējis gan tā laika valsts amatpersonas un lēmuma pieņēmējus, gan sabiedrību, tomēr personas saukšana pie kriminālatbildības par šāda veida darbībām neesot bijusi iespējama. VDD paša vērtējumā tas šajā laikā esot "mērķtiecīgi īstenojis pretizlūkošanas un operatīvās darbības pasākumus konstatēto apdraudējumu valsts drošībai novēršanai".

VDD vērtējumā Ždanokas EP deputātes statuss un šā statusa nodrošinātā tiesiskā imunitāte bijusi nozīmīgs apstāklis, kas sekmēja viņas aktivitātes Krievijas ģeopolitisko interešu atbalstam.

2016. gadā VDD sadarbībā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienestu un Satversmes aizsardzības biroju rosinājuši pilnveidot Latvijas normatīvo regulējumu. Viens no iemesliem, kāpēc dienestu skatījumā bija nepieciešamas izmaiņas, bija Krievijas īstenotās t.s. tautiešu politikas un citu nemilitārās ietekmes izpausmju radītais apdraudējums, kam atbalstu sniedza arī Latvijas valstspiederīgie.

Tā rezultātā 2016. gadā spēkā stājās nozīmīgi grozījumi Krimināllikumā, kas cita starpā paredzēja kriminālatbildību par palīdzību ārvalstij vai ārvalsts organizācijai vērsties pret Latvijas valsti. Vienlaikus jāatzīmē, ka šiem grozījumiem nav piemērojams atpakaļejošs spēks, janvāra beigās paziņojumā pauda VDD.

Pasaulē

Japānas autobūves uzņēmumi "Honda" un "Nissan" pirmdien paziņoja par plāniem apvienoties, lai izveidotu pēc pārdošanas apmēra pasaulē trešo lielāko autoražotāju laikā, kad nozare piedzīvo būtiskas izmaiņas saistībā ar atteikšanos no fosilās degvielas izmantošanas.

Svarīgākais