Erdogans plāno piedāvāt savu "miera plānu" Krievijas kara Ukrainā izbeigšanai; ko tas paredz?

© Depositphotos

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans G20 valstu samitā Riodežaneiro plāno piedāvāt savu "miera plānu" Krievijas kara Ukrainā izbeigšanai, atsaucoties uz anonīmiem avotiem vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

Anonīmie avoti "Bloomberg" atklājuši, ka Erdogana plāns paredz kauju darbības iesaldēšanu pašreizējās pozīcijās.

Turcijas prezidents arī piedāvājot uz vismaz desmit gadiem atlikt Ukrainas iestāšanās NATO izskatīšanu, tādējādi piekāpjoties Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam, norādīja avoti.

Turcijas priekšlikums paredz arī izveidot demilitarizētu zonu Donbasa austrumos, kur Krievija kopš 2014.gada kontrolē ievērojamu teritoriju.

Erdogans G20 līderiem piedāvās tur izvietot starptautiskos karavīrus kā papildu garantiju un nodrošināt Ukrainu ar militārām piegādēm kā kompensāciju par piekrišanu nepievienoties NATO, ziņo aģentūra.

Turcijas amatpersonas atzīst, ka Ukrainai būs grūti pieņemt šādu piedāvājumu, taču uzskata, ka tā ir visreālākā pieeja.

Piedāvājumā pausta vēlme atlikt diskusijas par okupēto teritoriju ilgtermiņa likteni un vispirms koncentrēties uz stabila pamiera nodrošināšanu, norāda "Bloomberg".

Aģentūras avoti informēja, ka Erdogans cer, ka viņam izdosies pārliecināt Ukrainas prezidentu Volodmiru Zelenski piedalīties miera sarunās Stambulā, jo viņš ir redzējis izlūkošanas datus, kas liecina, ka Ukraina tuvāko mēnešu laikā varētu zaudēt daudz vairāk teritoriju, ja kaujas neapstāsies.

G20 samits Riodežaneiro notiek pirmdien un otrdien.

ASV laikraksts "The Wall Street Journal" nesen ziņoja, ka jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa pietuvināto vidū saistībā ar viņa solījumu "ātri izbeigt karu" Ukrainā esot izskanējusi ideja par frontes līnijas iesaldēšanu gar faktisko līniju ar demilitarizētu zonu un 20 gadu moratoriju Ukrainas uzņemšanai NATO.

Izskanējis, ka Tramps jau ir runājis ar Putinu un ieteicis viņam neeskalēt karu Ukrainā un atgādinājis viņam par nozīmīgo ASV militāro klātbūtni Eiropā.

Ukrainas prezidents Zelenskis oktobrī iepazīstināja Eiropas valstu līderus sar savu miera plānu, kurā noraidīta jebkāda teritoriāla piekāpšanās un pausts aicinājums sabiedrotajiem atcelt ierobežojumus attiecībā uz Rietumu ieroču izmantošanu mērķiem Krievijā. Plāns arī paredz izvietot Ukrainas teritorijā "stratēģiskos atturēšanas līdzekļus, kas nav kodolieroči", lai atturētu Krieviju no turpmākiem uzbrukumiem.

NATO valstis ir paziņojušas, ka Ukrainas ceļš uz dalību aliansē ir neatgriezenisks. Taču ASV un Vācija ir iestājušās pret tūlītēju Ukrainas uzņemšanu, uzskatot, ka tas faktiski novestu aliansi līdz karam ar Krieviju.