Beidzot atrisināts Krievijas "spiegu" vaļa noslēpums

© Pixabay.com

Iespējams, beidzot ir atrisināts noslēpums par baltvaļa parādīšanos pie Norvēģijas krastiem, ko prese nodēvēja par “spiegu vali no Krievijas”. Brīvību mīlošais valis, visticamāk, vienkārši aizbēga no Krievijas militārpersonām, un viņa mērķis nebija spiegot, raksta BBC.

2019. gada aprīlī baltvalis peldēja uz Norvēģijas krastiem, un uz tā bija uzkabe ar pievienotu videokameru un angļu valodas uzrakstu “Equipment St. Petersbourg" ("Iekārtas Sanktpēterburga").

Tolaik plašsaziņas līdzekļi baltvali nosauca par spiegu no Krievijas un deva tam segvārdu "Hvaldimirs", kas apvienoja vārdu "hval" (tas ir, valis norvēģu valodā) un vārdu Vladimir - ar acīmredzamu mājienu uz Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Jūras zīdītāju speciāliste Olga Špaka uzskata, ka baltvalis, kas parādījās Norvēģijas ūdeņos, patiešām tika apmācīts jūras spēku bāzē virs polārā loka un piederēja Krievijas militārpersonām, tomēr viņa nepiekrīt versijai, ka šis valis bija "spiegs".

Pēc viņas teiktā, jaunais valis, pēc informācijas no viņas avotiem, vienkārši “aizbēga” no militārpersonām sava “huligāniskā” rakstura dēļ. Olga Špaka uzskata, ka valis patiesībā tika apmācīts apsargāt jūras spēku bāzi, nevis “spiegu” darbībām.

Kopš pirmās parādīšanās pie Norvēģijas krastiem valis šīs valsts iedzīvotājiem vairākkārt atgādinājis par sevi un kļuvis par ziņu varoni gan Norvēģijā, gan Krievijā.

Krievijas militārpersonas klusēja, ne apstiprinot, ne noliedzot ziņas, ka valis būtu apmācīts militārajā bāzē Krievijā. Krievijas militārpersonas arī nekad nav oficiāli komentējušas vaļa lomu iespējamajos pētījumos vai iežogojuma klātbūtni jūras spēku bāzēs.

Toties ukraiņu pētniece Olga Špaka, kura jau kopš deviņdesmitajiem gadiem pēta jūras zīdītāju dzīvi Krievijā, 2022. gadā teica, ka ir “100%” pārliecināta, ka Hvaldimirs piederēja Krievijas militārpersonām.

Norvēģu zvejnieks Joārs Hestens, kurš bija viens no tiem, kas pirmo reizi sastapās ar Hvaldimiru savas valsts ūdeņos, saka, ka bija neparasti, ka baltvalis parādījās tik tālu uz dienvidiem no sugas parastajām dzīvotnēm.

“Valis sāka berzēties pret laivu. Zināju, ka grūtībās nonākušie dzīvnieki instinktīvi vēršas pēc palīdzības pie cilvēkiem. Tad es nodomāju, ka tas ir gudrs valis,” atceras Hestens.

Viņš saka, ka valis šķita ļoti pieradināts, un tas bija ļoti neparasti.

Tad makšķernieki pamanīja, ka pie dzīvnieka ir piestiprināta videokamera.

Hestens palīdzēja dzīvniekam atbrīvoties no iejūga, un pēc tam valis devās uz Hamerfestas pilsētu, kuras piekrastē uzturējās vairākus mēnešus.

Olga Špaka nevēlējās nosaukt savus avotus Krievijā, taču, pēc viņas teiktā, krievu jūras zīdītāju kopiena pēc vaļa parādīšanās Norvēģijā to uzreiz atzinusi par “vienu no savējiem”.

"Veterinārārstu un treneru ķēdē mēs uzzinājām, ka ir pazudis valis vārdā Andrjuha," stāsta Olga Špaka.

Pēc pētnieces teiktā, Andrjuha jeb “Hvaldimirs” tika noķerts 2013. gadā. Gadu vēlāk viņš tika pārvests no delfinārija Sanktpēterburgā uz Arktikas jūras spēku bāzi.

"Manuprāt, kad viņi sāka strādāt ar vali atklātā jūrā, uzticoties dzīvniekam, ka tas neaizpeldēs, valis vienkārši aizpeldēja no viņiem," viņa saka. Kā teica Olga Špaka, valis jau studiju sākumā demonstrēja tieksmi pēc brīvības.

Pēc aizbēgšanas drīz kļuva skaidrs, ka “Hvaldimirs” nebija īpaši pielāgots dzīvei atklātā jūrā un nezināja, kā iegūt pārtiku, bet viņš apbūra visus cilvēkus, kas viņu vēroja. Kādu dienu viņš kādam izcēla no ūdens mobilo telefonu.

"Bija acīmredzams, ka šis valis bija apmācīts iebāzt degunu it visā, kas izskatījās pēc mērķa, jo tas to darīja visu laiku. Bet mēs nezinām, kur tas tika apmācīts un kāpēc,” saka Īvs Džordains, Norvēģijas vaļu fonda pētnieks.

Laika gaitā valis sāka atgūties, atstāja līci netālu no pilsētas un sāka medīt pats.

Murmanskas apgabala jūras spēku bāzes satelītattēlos, iespējams, redzams norobežojums, kurā tika turēta Andrjuha. Vairāki korpusi ir diezgan skaidri redzami, šķiet, ka tajos ir vairāki baltvaļi.

"Baltvaļu klātbūtne zemūdeņu un kuģu tuvumā norāda, ka šie dzīvnieki ir daļa no bāzes drošības sistēmas," saka Tomass Nīlsens no Norvēģijas tiešsaistes izdevuma “The Barents Observer”.

Lai gan Krievija nav atzinusi, ka Andrjuha jeb “Hvaldimirs” būtu apmācīts militārajā bāzē, ir zināms, ka Krievijai ir sena vēsture jūras zīdītāju apmācībā militārām vajadzībām.

Atvaļinātais Krievijas pulkvedis Viktors Baranecs 2019. gadā teica: “Ja mēs veiktu izlūkošanu ar šī dzīvnieka palīdzību, vai, jūsuprāt, mēs atstātu uzrakstu “Ražots Sanktpēterburgā”?

Diemžēl neparastajam stāstam par baltvali ir skumjas beigas - iemācījies iegūt sev pārtiku, valis vairākus gadus pavadīja atklātā jūrā, pārvietojoties gar Norvēģijas piekrasti. 2023. gada maijā viņš pat tika redzēts pie Zviedrijas krastiem.

Tomēr šā gada 1. septembrī Risavikas līcī Norvēģijas dienvidrietumu piekrastē tika atrasts miris valis.

Sākotnēji izskanēja versijas, ka dzīvnieks, iespējams, nogalināts. Tomēr Norvēģijas policija noraidīja šīs spekulācijas, jo nekas neliecināja, ka dzīvnieks būtu gājis bojā no cilvēku rokām.

Autopsija parādīja, ka valis nomira no nūjas, kas bija iesprūdusi viņa mutē.

Valis nomira ļoti jauns - pēc zinātnieku domām, viņam bija tikai aptuveni 15 gadi, lai gan vaļu dzīves ilgums var sasniegt pat 60 gadus.

Pasaulē

“Tousaint Louverture” starptautiskā lidosta Haiti galvaspilsētā Portoprensā apturējusi plānotos lidojumus pēc tam, kad nosēšanās laikā tika sašauta aviokompānijas “Spirit Airlines” lidmašīna “Airbus A320neo”, ziņo “BBC”.

Svarīgākais