Islandē noslēdzas eksperiments ar četru darbadienu nedēļu; rezultāti pārsteidz

© Lauris Aizupietis/F64

Islandē beidzot ir stājusies spēkā četru dienu darba nedēļa ar nemainīgu atalgojumu. Pēc līdzīga eksperimenta valsts uzrādīja iespaidīgus ekonomiskās izaugsmes tempus. Par to ziņo CNN.

Saskaņā ar datiem, no 2020. līdz 2022. gadam 51% Islandes strādnieku pārgāja uz četru dienu darba nedēļu ar tādu pašu atalgojumu. Eksperiments ne tikai nesamazināja ekonomikas rādītājus, bet arī noveda pie izaugsmes.

2023. gadā Islandes ekonomika kļuva par otro visstraujāk augošo ekonomiku Eiropā aiz Maldīvu salām (+5%). Bezdarba līmenis valstī bija viens no zemākajiem Eiropā. Produktivitāte palika nemainīga vai palielinājās. Strādājošo labklājība, izmantojot dažādus rādītājus, no izdegšanas un veselības līdz darba un privātās dzīves līdzsvaram, ir būtiski palielinājusies.

"Šis pētījums parāda īstu veiksmes stāstu: Islandē ir kļuvušas plaši izplatītas īsās darba stundas... un ekonomika ir spēcīga pēc vairākiem rādītājiem," sacīja pētījuma autors Gudmundurs Haraldsons. Mūsdienās 59% islandiešu strādā šādā formātā.


Un, lai gan ekonomisti prognozē ekonomikas izaugsmes palēnināšanos līdz 2024. gada beigām, analītiķi pievērš uzmanību vēl vienam svarīgam rādītājam - zemajam bezdarba līmenim valstī. Tas ir "spēcīgs ekonomikas vitalitātes rādītājs", viņš saka.

Svarīgākais