Būvē pasaulē augstāko debesskrāpi - ēka būs kilometru augsta

© Pixabay.com

Saūda Arābijas kilometru augstā Džidas torņa celtniecība, kas pēc pabeigšanas kļūs par pasaulē augstāko debesskrāpi, ir atsākta pēc gandrīz septiņus gadus ilga pārtraukuma pēc tam, kad darbi tika apturēti korupcijas apkarošanas dēļ, ziņo CNN.

Svinīgā ceremonijā, kas notika oktobra beigās, projekta attīstības vadītājs “Jeddah Economic Company” paziņoja, ka plāno torni pabeigt jau 2028. gadā.

No 1000 metru augstā debesskrāpja bija pabeigta apmēram trešā daļa, kad 2017. gadā kroņprincis Muhameds aizturēja vairākas atbildīgās personas ar apsūdzībām korupcijā.

Darbs turpinājās arī pēc arestiem, bet 2018. gada sākumā apstājās pavisam, un tam sekoja gadiem ilgs pārtraukums. Arī Covid-19 pandēmijas izraisītie traucējumi aizkavēja plānus atsākt darbu.

Šīs nedēļas ceremonijā piedalījās viena no iepriekš aizturētajām amatpersonām, Saūda Arābijas princis Alvalīds bin Talals, kurš ir “Kingdom Holding Company”, kas ir viens no galvenajiem projekta atbalstītājiem, priekšsēdētājs. Alvalīds, kroņprinča brālēns, tika atbrīvots gandrīz trīs mēnešus pēc aresta, lai gan nav zināms, kāpēc un kādos apstākļos viņš tika atbrīvots.

Pēc vakardienas ceremonijas Alvalīds ievietoja vietnē “X” video, kurā redzams mirdzošā torņa digitālais atveidojums ar parakstu: "Mēs esam atgriezušies."

Saskaņā ar Saūda Arābijas biržā publicēto paziņojumu, torņa būvniecības jaunā līguma vērtība ir 1,9 miljardi ASV dolāru, no kuriem aptuveni 290 miljoni ASV dolāru jau ir samaksāts par paveikto darbu. Šobrīd ir uzbūvēti 63 no 157 torņa stāviem.

Debesskrāpi, kas agrāk bija pazīstams ar nosaukumu “Karalistes tornis”, sāka būvēt 2013. gadā, un sākotnēji bija paredzēts, ka tas tiks pabeigts līdz 2020. gadam. Tas atradīsies vairāk nekā 500 pēdu augstumā virs Dubaijas "Burj Khalifa", kas pašlaik ir pasaulē augstākā ēka.

Paredzams, ka debesskrāpī atradīsies biroju, tirdzniecības un dzīvojamās telpas.

Pasaulē

Pērnā gada izskaņā no Starptautiskās kosmosa stacijas Zemes orbītā tika izvietoti pieci tā saucamie “CubeSat” miniatūrie satelīti. To vidū bija arī koka satelīts “LignoSat” no JAXA (Japānas Aviācijas un kosmosa izpētes aģentūras), kas pēta koksnes izmantošanu kosmosā, vēsta portāls "phys.org".