Sadraudzības valstis atzīst, ka pienācis laiks sarunām par verdzības mantojumu

© Unsplash

Sestdien 56 Sadraudzības valstis vienojās, ka ir pienācis laiks diskusijām par transatlantiskās vergu tirdzniecības mantojumu, kas paver iespēju reparāciju maksājumiem nākotnē.

Samitā Samoa salā bloka dalībniekiem bija ilgas un brīžiem saspringtas diskusijas par vienu no jutīgākajiem jautājumiem, kas skar to kopīgo un dažkārt problemātisko pagātni.

Sadraudzības valstu blokā ir apvienojusies Lielbritānija un lielākā daļa tās bijušo koloniju, no kurām daudzas cieta no vergu tirdzniecības, kad četru gadsimtu laikā no Āfrikas tika izvesti aptuveni 10-15 miljoni vergu.

Daudzas Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstis vēlas, lai Lielbritānija un citas Eiropas lielvalstis izmaksā finansiālu kompensāciju par verdzību vai vismaz sper kādus politiskus soļus.

Taču Lielbritānija un daudzas citas bijušās koloniālās lielvalstis ir atturējušās no idejas par finansiālu kompensāciju.

Beigu beigās Sadraudzības līderi atzīmēja aicinājumus pēc taisnīguma par "pretīgo" transatlantisko tirdzniecību un vienojās, ka "ir pienācis laiks jēgpilnai, patiesai un cieņpilnai sarunai".

Samita noslēgums aizkavējās par vairākām stundām, jo līderi un amatpersonas centās izstrādāt formulējumus, par kuriem viņi visi varētu vienoties.

Rezultātā panāktais kompromiss, iespējams, neatbilst dažu bijušo koloniju prasībām, taču eksperti norādīja, ka tas ir potenciāli vēsturisks.

Pasaulē

Krievijas diktatora Vladimira Putina paziņojumi, draudot Rietumiem, liecina par nekonsekvenci "sarkano līniju" definēšanā, liekot apšaubīt gatavību eskalēt situāciju, secinājuši Vašingtonā bāzētā Kara studiju institūta (ISW) analītiķi.