Zinātnieki ceļ trauksmi par klimata izmaiņām; mūs gaida lielas problēmas

© Depositphotos

Pēdējo 30 gadu laikā pasaule ir piedzīvojusi nepieredzētas klimata pārmaiņas, kas būtiski ietekmē cilvēku dzīvi un dabas sistēmas.

Lielais sausums, seklas upes un ūdens trūkums ir iezīmējuši 2023. gadu, ko ANO ir pasludinājusi par sausāko gadu pēdējo trīs gadu desmitu laikā. Pasaules Meteoroloģijas organizācijas (PMO) ziņojumā uzsvērts, ka šādi notikumi apdraud ūdens resursu stabilitāti miljoniem cilvēku.

Klimata pārmaiņas ir izraisījušas "haotisku" hidroloģisko ciklu, kas var radīt gan ūdens pārpalikumu, gan trūkumu dažādos pasaules reģionos, norāda ANO ģenerālsekretārs.

Pašlaik aptuveni 3,6 miljardiem cilvēku katru gadu ir problēmas ar piekļuvi ūdenim vismaz vienu mēnesi. Līdz 2050. gadam šis skaitlis varētu pieaugt līdz 5 miljardiem. Turklāt 70% saldūdens tiek izšķiesti lauksaimniecībā, vēl vairāk saasinot situāciju.

Klimata pārmaiņas ir izraisījušas "haotisku" hidroloģisko ciklu, kas var radīt gan ūdens pārpalikumu, gan trūkumu dažādos pasaules reģionos, norāda ANO ģenerālsekretārs.

Klimata pārmaiņas ir īpaši smagi ietekmējušas ledājus, kas turpina zaudēt masu. Tas apdraud ūdensapgādi miljoniem cilvēku, īpaši tādos reģionos kā Dienvidamerika, kur ūdens līmenis Amazonē un Titikakas ezerā ir samazinājies līdz zemākajam reģistrētajam līmenim visā novērojumu vēsturē.

Antarktīdas apzaļumošanās arī ir bijusi kā modinātāja zvans dziļām ekosistēmu izmaiņām. Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts "Nature Geoscience", Antarktikas pussalas veģetācijas seguma platība ir ievērojami palielinājusies, kas var izraisīt liela mēroga transformācijas reģiona ekosistēmās.

Globālā sasilšana ietekmē arī slēpošanas nozari. Temperatūras paaugstināšanās un neregulāras snigšanas dēļ daži kūrorti ir spiesti izmantot mākslīgo sniegu, lai izturētu sezonu. Tomēr Starptautiskā slēpošanas federācija brīdina, ka šādi pasākumi ir īslaicīgi un bez lielām izmaiņām pieejā klimata pārmaiņām daudzi kūrorti varētu tikt slēgti.