Itālija samazina drošo valstu sarakstu, kuru pilsoņi var tikt nosūtīti uz migrantu nometni Albānijā

© AP/Scanpix/Leta

Itālijas valdība pirmdien pieņēma jaunu dekrētu, kura mērķis ir pārvarēt tiesu liktos šķēršļus nelegālo imigrantu sūtīšanai uz Albāniju.

Saskaņā ar jauno dekrētu, kas stājies spēkā pieņemšanas brīdī, valdība ir nedaudz saīsinājusi drošo valstu sarakstu, kuru pilsoņi var tikt nosūtīti uz nometni Albānijā, kur tiktu izskatīti viņu patvēruma pieprasījumi.

Drošo valstu sarakstā iepriekš bija 22 valstis, bet tagad to skaits ir samazināts līdz 19, izslēdzot no saraksta Kamerūnu, Kolumbiju un Nigēriju.

Valdība šādi reaģējusi uz Romas tiesas piektdien pieņemtu spriedumu, ka 12 nelegālie imigranti, kas kā pirmie tika nosūtīti uz nometni Albānijā, jāpārved atpakaļ uz Itāliju.

Tiesa savu lēmumu pamatoja ar to, ka Ēģipte un Bangladeša, no kurienes bija nākuši šie nelegālie imigranti, nevar tikt atzītas par drošām valstīm un tādējādi viņi neatbilst kritērijiem, kas ļautu tos nosūtīt uz nometni Albānijā.

Tiesneši atsaucās uz ES Tiesas spriedumu, ka valsts var tikt atzīta par drošu migrantu repatriācijai tikai tad, ja visa tās teritorija uzskatāma par drošu.

Reaģējot uz Romas tiesas spriedumu, Itālijas premjerministre Džordža Meloni pagājušonedēļ paziņoja, ka tiks pieņemti papildu noteikumi.

"Nedomāju, ka tiesas ziņā ir lemt, kuras valstis ir drošas. Tas ir valdības ziņā," uzsvēra premjerministre, kas pārstāv nacionālkonservatīvo partiju "Itālijas brāļi" ("Fratelli d'Italia").

Itālijas iekšlietu ministrs Mateo Pjantedozi pirmdien paziņoja, ka jaunais dekrēts atbilst ES Tiesas spriedumam un jaunam ES migrācijas regulējumam, kas stāsies spēkā 2026. gadā.

Saskaņā ar vienošanos, ko pērn novembrī parakstīja Itālijas premjerministre Džordža Meloni un viņas Albānijas kolēģis Edi Rama, Albānijā tiks izmitināti nelegālie imigranti, kurus starptautiskajos ūdeņos būs aizturējuši Itālijas krasta apsardzes vai karaflotes kuģi. Albānijā viņi atradīsies, kamēr tiks izskatīti to lūgumi piešķirt patvērumu Itālijā. Pārvešana neattiecas uz migrantiem, kas saskaņā ar likumu uzskatāmi par neaizsargātām personām.

Meloni valdība paudusi cerību, ka šī vienošanās, kas noslēgta uz pieciem gadiem, ļaus ātri repatriēt lielāko daļu nelegālo imigrantu.

Pasaulē

Ukrainas Galvenās izmeklēšanas pārvaldes Ternopiļas apgabala policija uzsākusi kriminālizmeklēšanu par iespējamiem vardarbības faktiem Ukrainas armijā. Pastāv pamatotas aizdomas, ka Ukrainas bruņoto spēku 211. pontonu tiltu brigādes komandieris Oļegs Poberežņuks pret saviem padotajiem piekopis vardarbību. Izmeklēšana sākta, balstoties uz izdevuma “Ukrainska Pravda” publikāciju "Inženieru ģimenes iebiedēšana, naudas izspiešana, nepotisms un citi 211. pontonu tiltu brigādes noslēpumi", ziņo “Radio Brīvā Eiropa” un “Radio Brīvība” ziņu platformā “Current Time”.

Svarīgākais