Starptautiska botāniķu, lauksaimnieku un vēsturnieku komanda ir veiksmīgi izaudzējusi veselīgu koku no senas sēklas, kas atrasta alā Izraēlā, vēsta portāls phys.org.
Astoņdesmitajos gados pētnieki, kādā alā Jūdejas tuksnesī atklāja sēklu, kas vēlāk tika datēta ar laiku no 993. līdz 1202. gadam mūsu ērā, padarot to aptuveni 1000 gadus vecu.
Rūpīgas pārbaudes liecināja, ka sēkla joprojām ir dzīvotspējīga, tāpēc pētnieku grupa to iestādīja. Tagad, 14 gadus vēlāk, koks ir izaudzis līdz briedumam.
Koks, kuru komanda nosaukusi par “Šebu”, ir aptuveni 3 metrus augsts, ar zaļām lapām uz tā zariem. Kokam augot, pētnieki ir veikuši tā koksnes, sveķu un lapu izpēti, un ziņo, ka tā tips mūsdienās ir izmiris.
Viņi arī atrada pierādījumus par pentacikliskajiem triterpenoīdiem - savienojumiem, kas, kā zināms, samazina iekaisumu cilvēkiem. Un viņi atrada eļļas veidu, skvalēnu, kas ir zināms kā antioksidants un senatnē tika izmantots ādas kopšanai.
Šo sēklu atrašana alā liecina, ka reģionā dzīvojošie cilvēki tos stādīja kokus, vēl vairāk liekot domāt, ka viņi zināja par to ārstnieciskajām īpašībām. Zinātnieki uzskata, ka tas var būt pierādījums tam, ka koka sveķi varētu būt Bībelē vairākas reizes pieminētais "tsori" ārstnieciskais savienojums.
Pētnieki arī atklājuši, ka koks pieder pie Commiphora ģints, kurā ietilpst ar vīraks un mirres. Tomēr tā suga joprojām nav zināma, jo koks vēl nav uzziedējis, kas neļauj pētīt tā vairošanās pazīmes.
Pētījumu rezultāti liecina, ka koks pārstāv izmirušu ciltsrakstu, kas kādreiz apdzīvoja reģionu. Nav zināms, kāpēc koki izmira.