Astronomi vēsta: Zemei drīz būs "otrs mēness"

© Pixabay.com

Jau šoruden zinātnieki mums sola kosmisku pārsteigumu - Zemei parādīsies otrs dabiskais pavadonis, lai arī ļoti niecīgs - tikai aptuveni 10 metru diametrā, raksta “BBC”.

Tas ir asteroīda izmērā, kura ceļš iet tik tuvu mūsu planēta, ka, tuvojoties Zemei, to uztvers tās gravitācijas lauks un mainīs trajektoriju, pārvēršoti par Zemes satelītu.

Šādā statusā asteroīds pavadīs mūsu planētu aptuveni divus mēnešus - gandrīz līdz pašām novembra beigām.

Pēc tam tas atkal atbrīvosies no spēcīgā zemes gravitācijas apskāviena un turpinās savu ceļu neatkarīgi no mūsu planētas.

Diemžēl otro mēnesi nebūs iespējams redzēt ar neapbruņotu aci, jo tas ir pārāk mazs - šim nolūkam būs nepieciešams profesionāls teleskops.

Asteroīds, kas saņēmis oficiālo kodu 2024 PT5, ieradās no Ardžunas jostas - gigantiska asteroīdu mākoņa, kas sastāv no dažāda izmēra un formas starpplanētu akmeņiem un laukakmeņiem, un to kopējā orbīta ir ļoti līdzīga Zemes orbītai.

Dažreiz atsevišķi asteroīdi iet garām īpaši tuvu Zemei - ne vairāk kā 5 miljonu km attālumā.

Asteroīda garums ir aptuveni 10 m, kas ir absolūti nesalīdzināms ar mums pazīstamo Zemes Mēnesi, kura diametrs ir gandrīz 3500 km.

Tā izmēra un salīdzinoši neuzkrītošā izskata dēļ - asteroīds veidots no blāvām klintīm -no Zemes to redzēt nebūs iespējams.

Mini pavadoņi jau iepriekš ir pamanīti daudzkārt, taču daudzi citi, visticamāk, palika astronomu nepamanīti. Daži no reģistrētajiem asteroīdiem pat ir atgriezušies otrreiz - pirmo reizi asteroīds 2022 NX1 kļuva par “minimēness” 1981. gadā un pēc tam atkal 2022. gadā.

Pēc zinātnieku prognozēm, PT5 arī atgriezīsies Zemes orbītā 2024. gadā un diezgan drīz - jau 2055. gadā.

"Tas parāda, cik noslogota ir mūsu Saules sistēma un cik daudz noslēpumu joprojām pastāv, jo šis asteroīds tika atklāts tikai šogad," sacīja Millarda, “Awesome Astronomy” radījuma vadītāja.

"Ir, iespējams, desmitiem vai pat simtiem tūkstošu objektu, kas vēl ir jāatklāj, tāpēc ir tik svarīgi pastāvīgi novērot nakts debesis, lai visus šos objektus varētu redzēt," viņa nobeidz.

Pasaulē

To pieaugušo procentuālais daudzums, kas visā pasaulē slimo ar diabētu, pēdējo trīs gadu desmitu laikā ir dubultojies un lielākais pieaugums ir jaunattīstības valstīs, atsaucoties uz trešdien publicētu pētījumu, vēsta inquirer.net.

Svarīgākais