Mākslīgais intelekts pieņems lēmumus par bezdarbnieku pabalstiem

© Unsplash

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Nevadas štats kļūs par pirmo, kas izmantos mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijas, lai izvērtētu pieteikumus bezdarbnieka pabalstiem, vēsta tehnoloģiju portāls “Gizmodo”.

Tā kā šīs sistēmas ir pakļautas kļūdām un novirzēm, ir saprotamas bažas par šādu soli. Turklāt fakts, ka tiesas, iespējams, nevarēs atcelt spriedumus, kas pieņemti, pamatojoties uz MI kļūdu, šīs bažas tikai pastiprina.

Nevadā “Google” nodrošinātā ģeneratīvā mākslīgā intelekta sistēma tiks palaista dažu nākamo mēnešu laikā, ziņo “Gizmodo”. Štata iestādes ir samaksājušas “Google” vairāk nekā 1,38 miljonus ASV dolāru par tehnoloģiju, kas izmanto “Google” mākoņpakalpojumu “Vertex AI Studio”.

Tas ģenerēs ieteikumus, pamatojoties uz bezdarbnieku pieteikumu un attiecīgo nolēmumu stenogrammām, salīdzinot informāciju ar iepriekšējām lietām. Sistēma tiek ieviesta, lai paātrinātu pieteikumu procesu.

Nevadas informācijas tehnoloģiju administrators Karls Stenfīlds sacīja, ka darbiniekiem vidēji nepieciešamas trīs stundas, lai uzrakstītu lēmumu. MI sistēma dažos gadījumos to samazinās līdz piecām minūtēm. Tas varētu būt īpaši noderīgi Nevadas štatā, kur ir vairāk nekā 40 000 neizskatītu pieteikumu, ko izraisīja bezdarba pieprasījumu skaita pieaugums pandēmijas laikā.

Negatīvā puse, protams, ir tāda, ka ģeneratīvais mākslīgais intelekts joprojām ir bēdīgi slavens ar nepatiesību rakstīšanu un pasaku izdomāšanu. Stenfīlds apgalvo, ka MI sniegtos ieteikumus pārskatīs vismaz viens cilvēks. Ja persona piekritīs, lēmums tiks parakstīts. Ja nē, tad dokuments tiks pārskatīts un aģentūra izmeklēs notikušo.

“Google” paziņoja, ka sadarbosies ar Nevadu, lai "noteiktu un novērstu jebkādu iespējamo aizspriedumu" un "palīdzētu viņiem ievērot federālās un štata prasības".

Pastāv bažas, ka aģentūras darbinieki jutīsies spiesti sasteigt MI ieteikumu pārskatīšanu, tādējādi ātrāk izdarot iepriekš atlikto darbu. Tas ir īpaši satraucoši, jo tādējādi var tikt ietekmēta prasītāja spēja pārsūdzēt lietu.

"Gadījumos, kas saistīti ar faktu jautājumiem, apgabaltiesa nevar aizstāt apelācijas tiesneša spriedumu," intervijā “Gizmodo” sacīja Nevadas juridiskā dienesta vecākā juriste Elizabete Karmona. Tas nozīmē, ka tiesa, iespējams, nevarēs atcelt cilvēka lēmumu, kura pamatā ir MI kļūda.

Neskatoties uz šīm pamatotajām bažām, nebūs brīnums, ja arvien vairāk valstu sāks izmantot MI, lai paātrinātu procesus, palīdzot pieņemt svarīgus lēmumus.

Pasaulē

Eiropā pastāvīgi ir izvietoti aptuveni 65 000 ASV karavīru, savukārt rotācijas kārtībā Eiropā atrodas vairāki desmiti tūkstošu ASV militārpersonu. ASV prezidents Donalds Tramps nesen darīja zināmu, ka tiek plānots izvest no Eiropas ap 20 000 amerikāņu karavīru. Ko tas nozīmē Latvijai?

Svarīgākais