Video koplietošanas platforma "TikTok" piekritusi atteikties no atalgojuma funkcijas, kas potenciāli varēja pamudināt lietotājus, sevišķi bērnus, pavadīt pie ekrāniem pārmērīgi ilgu laiku, pirmdien paziņojusi Eiropas Komisija (EK).
Līdz ar to tiks izbeigta EK izmeklēšana, kas tika veikta saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) Digitālo pakalpojumu aktu (DSA), kas stājās spēkā februārī.
"TikTok" apsolīja atteikties no atalgojuma funkcijas, neatzīstot, ka tā pārkāpj DSA, norādīja EK amatpersonas. Tomēr EK nolēmusi, ka funkcijas atsaukšana ir juridiski saistoša, un tas "ir skaidrs vēstījums visai sociālo mediju nozarei", sacīja EK prezidentes izpildvietniece Margrēte Vestagere.
"Platformu dizaina elementi ar atkarību izraisošu ietekmi apdraud to lietotāju labklājību. Tāpēc mēs esam noteikuši, ka "TikTok" saistības saskaņā ar DSA ir juridiski saistošas," paziņoja Vestagere.
Izmeklēšana attiecās uz veidu, kā lietotne "TikTok Lite" ļāva lietotājiem vākt punktus, skatoties videoklipus, sekojot satura radītājiem vai uzaicinot draugus pievienoties "TikTok", un apmainīt sakrātos punktus pret vērtīgām lietām, piemēram, kuponiem interneta tirdzniecības uzņēmumā "Amazon". "TikTok Lite" darbojās Spānijā un Francijā.
"TikTok" apgalvoja, ka balvas var saņemt tikai lietotāji, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, un viņiem ir jāapliecina savs vecums. Lietotāji varēja skatīties video kopumā līdz vienai stundai dienā, lai nopelnītu balvas, kuru vērtība nepārsniedz eiro dienā.
EK sāka izmeklēšanu aprīlī saistībā ar bažām, ka "TikTok" nav rūpīgi izvērtējusi šīs funkcijas iespējamo "atkarību izraisošo ietekmi", jo īpaši uz bērniem, ņemot vērā, ka platformai nav efektīva mehānisma lietotāju vecuma pārbaudīšanai.
Pret "TikTok" turpinās cita EK izmeklēšana saistībā ar bažām par nepilngadīgo aizsardzību, reklāmu caurskatāmību, datu pieejamību pētniekiem, uzvedības atkarību un kaitīga satura risku mazināšanu. Šī izmeklēšana turpinās.