Ukrainas kara 881. diena. Jaunākā informācija [papildināts 21:51]

© pixabay.com

Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Ukrainas karā 2024. gada 23. jūlijā. Ukraina jau trešo gadu varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu.

21:51 Krievijas okupācijas spēki turpina ar liellaivām segt nelikumīgi uzbūvēto Krimas tiltu. Viņu skaits ir pieaudzis līdz 30.

20:21 Krievu okupanti pieļauj kļūdas, uzskatot, ka ir sabojājuši Ukrainas raķešu programmu. Šādu viedokli televīzijas kanālā Espresso pauda Defense Express militārais eksperts Ivans Kiričevskis.

“Mēs uzskatām par pašsaprotamu, ka Krievijas Federācijas teritorijā trāpa ne droni, bet gan tāldarbības raķetes. Kāpēc es runāju par tāla darbības rādiusa raķetēm? Federācija norāda, ka liela prāmja, kura korpusa garums pārsniedz 100 metrus, mašīntelpa uz šāda kuģa ir pārāk liels segments, lai to varētu sabojāt pat vairāki bezpilota lidaparāti - tur ir nokritusi raķetei," sacīja analītiķis.

19:24 Ukrainas bruņotajos spēkos dienē jau 3,8 tūkstoši ieslodzīto. Par to runāja Augstākās Radas Nacionālās drošības, aizsardzības un izlūkošanas komitejas sekretārs Romāns Kostenko.

17:59. Maskavas varas iestādes sāks maksāt gandrīz 2 miljonus rubļu par katru līgumu ar Aizsardzības ministriju (apmēram 20 900 eiro), ziņo aģentūra "Meduza".

Maksājums tikšot piešķirts tiem jaunajiem karavīriem, ar kuriem līgums tiks noslēgts pēc 23. jūlija.

Maskavas varas iestādes paziņoja, ka saglabās arī ikmēneša maksājumu 50 000 rubļu apmērā no Maskavas budžeta (apmēram 525 eiro). Līdz ar to summa par viena gada dienestu Krievijas arminā var varētu pārsniegt 5,2 miljonus rubļu (aptuveni 54 000 eiro).

17:07. Valsts drošības dienests (VDD) ir pievērsis uzmanību publiskajā vidē pieejamajai informācijai par iespējamu Latvijas valstspiederīgo dalību nometnē "Artek" Krievijas okupētajā Ukrainas teritorijā Krimā, aģentūra LETA noskaidroja dienestā.

Dienests vairākkārt ir brīdinājis sabiedrību par augstajiem vervēšanas un izlūkošanas riskiem, apmeklējot agresorvalsti Krieviju un tās tuvāko sabiedroto Baltkrieviju. Ar šādiem riskiem jārēķinās, arī apmeklējot Krievijas patlaban okupētās teritorijas.

Abu valstu specdienesti mēģina izmantot jebkuru veidu, lai iegūtu izlūkinformāciju par NATO un Eiropas Savienības dalībvalstīm, tajā skaitā Latviju.

16:00. 32% ukraiņu ir gatavi uz teritoriālu piekāpšanos Krievijai miera panākšanas labā, bet 55% ir pret, konstatēts Kijivas Starptautiskā socioloģijas institūta aptaujā.

To ukraiņu īpatsvars, kas ir gatavi uz teritoriālu piekāpšanos, lai pēc iespējas ātrāk panāktu mieru un saglabātu neatkarību, šogad maijā bija 32%, bet saskaņā ar aptaujas datiem kopš pērnā maija šis skaits ir ievērojami audzis.

14:53. Ukrainas parlaments otrdien apstiprinājis prezidenta Volodimira Zelenska iesniegtos rīkojumus par kara stāvokļa un vispārējās mobilizācijas pagarināšanu vēl par 90 dienām līdz 9.novembrim.

"Parlaments atbalstīja kara stāvokļa pagarināšanu par 90 dienām. Attiecīgi no 12.augusta līdz 9.novembrim," paziņoja deputāts Jaroslavs Železņaks.

13:57. Marko Bezručko vārdā nosauktās 110. atsevišķās mehanizētās brigādes karavīri Pokrovskas frontē notriekuši Krievijas iznīcinātāju Su-25. Iznīcinātajs kas lidoja tandēmā ar citu Su-25, mēģināja uzbrukt aizsardzības spēku pozīcijām.

Ka minēts ierakstā brigādes "Telegram" kanālā, "Pokrovskas trijstūrī (apgabalā, kas ir bēdīgi slavens ar notriektām krievu lidmašīnām) ienaidnieka Su-25 atkal zaudēja kontaktu. Diviem krievu pilotiem pietika nekaunības tuvoties mūsu pozīcijām gandrīz tiešā tēmējumā. Par to viens no viņiem tika ātri sodīts."

12:44. Bijušais Tallinas vicemērs Vladimirs Svets, kurš nesen izstājās no opozīcijā esošās Centra partijas un iestājās Sociāldemokrātiskajā partijā, kura viņu izvirzījusi infrastruktūras ministra amatam, apliecinājis, ka Krima viennozīmīgi ir Ukraina un Krievijas diktators Vladimirs Putins ir kara noziedznieks.

Kad sociāldemokrāti izvirzīja Sveta kandidatūru darbam Kristena Mihala veidotajā valdībā, šaubas radīja viņa agrākie izteikumi par to, ka Krimas piederība Ukrainai nav viennozīmīga.

"Krima ir Ukrainas daļa, kuru Krievija noziedzīgi anektēja, pārkāpjot starptautiskās tiesības. Manuprāt Igaunijai ir pilnībā jāatbalsta Ukraina tās cīņā pret Krievijas agresiju," Svets teicis laikrakstam "Postimees".

11:09. Krievijas armija šodien, 23. jūlijā, ap pulkst. 07:10 nometa lādiņu no FPV bezpilota lidaparāta uz Kupianskas pilsētu Harkivas apgabalā, ievainojot 39 gadus vecu vīrieti, ziņo pravda.com.ua.

09:38. Aizvadītajā naktī Krievija pret mērķiem Ukrainā raidījusi astoņus trieciendronus "Shahed", un septiņus no tiem notriekusi Ukrainas pretgaisa aizsardzība, otrdien pavēstīja Ukrainas Gaisa spēki.

Krievija arī raidījusi vadāmo aviācijas raķeti H-69, taču tā nav sasniegusi mērķi Ukrainas spēku "aktīvas pretdarbības dēļ", norādīts paziņojumā. Gan raķete, gan droni raidīti no Krievijas Kurskas apgabala pret mērķiem Ukrainas Sumu apgabalā.

08:01. Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz otrdienas rītam sasnieguši 568 980 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 1220 iebrucēji.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma 2022.gada 24.februārī Krievija zaudējusi 8288 tankus, 16 000 bruņutransportierus, 15 694 lielgabalus un mīnmetējus, 1125 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 901 zenītartilērijas iekārtu, 362 lidmašīnas, 326 helikopterus, 12 511 bezpilota lidaparātus, 2401 spārnoto raķeti, 28 kuģus un ātrlaivas, vienu zemūdeni, 21 202 automobiļus un autocisternas, kā arī 2640 specializētās tehnikas vienības.

07:08. Uzņēmums "Boeing" un Ukrainas uzņēmums "Antonov" parakstījuši memorandu, kas varētu veicināt kopīgu bezpilota lidaparātu ražošanu Ukrainai.

Memorands paver iespēju "Antonov" sniegt "Boeing" inženiertehnisko atbalstu. Tas attiecas arī uz apmācībām, loģistikas atbalstu un dronu (tostarp Boeing ScanEagle) apkopi.

00:10. Čehija ir oficiāli pievienojusies starptautiskajai dronu koalīcijai Ukrainai , ko vada Latvija un Lielbritānija.

Pasaulē

Milzīgs akmens, kura izmērs tiek lēsts četru Everestu lielumā, ietriecās Zemē pirms vairāk nekā trim miljardiem gadu, un, saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem, tā ietekme varētu būt bijusi negaidīti labvēlīga mūsu planētas agrākajām dzīvības formām, raksta CNN.

Svarīgākais