Vairākus gadus pēc teroristu sakāves mošejas sienās atrod "Islāma valsts" bumbas

© Pixabay

Apvienoto Nāciju Organizācijas kultūras aģentūra ir atklājusi piecas bumbas, kas paslēptas vēsturiskās al Nūri mošejas mūros Mosulas pilsētā Irākas ziemeļos, kas ir paliekas no "Islāma valsts” varas pār šo reģionu, teikts UNESCO sestdienas paziņojumā.

Irākas varas iestādes ir lūgušas UNESCO apturēt visas al Nūri mošejas rekonstrukcijas operācijas un evakuēt visu kompleksu, līdz sprāgstvielas tiek neitralizētas.

Mošeja, kas ir slavena ar savu 12. gadsimta slīpo minaretu, tika izpostīta 2017. gadā, un kopš 2020. gada kultūras pieminekļa atjaunošanā savas pūles iegulda UNESCO.

Organizācija paziņoja, ka lūgšanu zāles dienvidu sienas iekšpusē otrdien atrasti pieci liela mēroga sprādzienbīstami priekšmeti, kas paredzēti nozīmīgu postījumu nodarīšanai.

Tie bija "paslēpti īpaši pārbūvētā mūra daļā", teikts paziņojumā, piebilstot, ka Irākas varas iestādes ir informētas un teritorija tiek apsargāta.

Tajā teikts, ka viena bumba ir neitralizēta un noņemta, bet atlikušās četras ir "savstarpēji savienotas un tuvākajās dienās tiks droši iznīcinātas".

Kaujinieku grupējuma "Islāma valsts” līderis Abu Bakrs al Bagdadi pirms desmit gadiem no mošejas pasludināja islāma kalifātu. Savukārt 2017. gadā, Mosulas atbrīvošanas kaujas laikā, ekstrēmisti centās iznīcināt kultūras pieminekli.

Šo bumbu atklāšana uzsver pastāvīgās problēmas Mosulas pilsētas attīrīšanā no sprāgstvielām un tās izpostīto teritoriju atdzīvināšanā. Neraugoties uz progresu, liela daļa Mosulas vecpilsētas joprojām ir drupās, ko iezīmē mīnu lauka brīdinājuma zīmes.

UNESCO mērķis ir līdz 2024. gada decembrim pabeigt al Nūri mošejas rekonstrukciju.