Rudenī Viļņas ielās dosies bezmaksas autobuss bez šofera

© Pixabay.com

Jau šoruden Viļņā tiks izmēģināts autonomais sabiedriskā transporta autobuss - šis autonomais transports izvērtēs iespējas uzlabot pilsētas sabiedrisko transportu un testēs jaunākās tehnoloģijas reālos apstākļos. Projekts Viļņā tiek īstenots Eiropas Savienības programmas "Interreg Europe" projekta EMBRACER īstenošanas ietvaros, vēsta lrytas.lt.

Paredzams, ka autonomais autobuss galvaspilsētas ielās izbrauks no šī gada septembra. Pārbaude ilgs aptuveni divus mēnešus, taču termiņš var mainīties atkarībā no autobusa nomas un pasažieru pārvadājumu pakalpojuma iegādes līguma parakstīšanas datuma.

Autonomā sabiedriskā transporta izmēģinājumu galvaspilsētā finansē Eiropas Savienības programma “Interreg Europe”. Transportlīdzekļa testēšanas laikā atbildība par satiksmes noteikumu pārkāpumiem gulsies uz pārvadātāja operatoru, kurš vadīs autobusu visas pārbaudes laikā un nepieciešamības gadījumā varēs to kontrolēt.

Īstenojot projektu, tiks analizēti dažādi dati, veikta iedzīvotāju un autobusu pasažieru aptauja, pakalpojumu izvērtēšana un citi ar to saistītie rezultāti. Projektā iegūtie dati un statistika tiks analizēti, lai noteiktu, kā autonomo transportu var efektīvāk izmantot, lai pilsētas transports darbotos nevainojami. Projekta noslēgumā, analizējot attiecīgo Eiropas valstu pieredzi un veicot testēšanas aktivitātes, tiks sagatavoti un iesniegti ieteikumi Viļņas pilsētas pašvaldībai par autonomā autobusa kā jauna transportlīdzekļa iespējām Viļņas pilsēta.

Autonomais autobuss darbosies pēc ieprogrammētām virtuālajām "sliedēm", tāpēc maršrutā nebūs nepieciešamas ielu infrastruktūras izmaiņas.

“Viļņa ieiet nākotnē kā viena no pirmajām pilsētām Lietuvā, kurā tiks izmēģināts autonomais sabiedriskais transports. Visticamāk, ka šāds transports ļaus ne tikai spert nozīmīgu soli inovāciju ieviešanā sabiedriskajā transportā, bet arī daļēji atrisināt robus autovadītāju trūkumā un veicināt drošāku un raitāku satiksmi pilsētā,” teica projekta pārstāvis.