Karavīra Siteka nāve ir saasinājusi nedrošības sajūtu Polijā

© Dmitrijs Suļžics/MN

Polijas parlaments trešdien ar klusuma mirkli pieminēja jaunu karavīru, kuru uz robežas ar Baltkrieviju nodūra nelegālais migrants.

Karavīru Mateušu Siteku 28.maijā migrants no Baltkrievijas puses sadūra ar nazi caur robežžogu. No gūtās traumas krūtīs viņš nomira 6.jūnijā.

Trešdien karavīra dzimtajā ciemā Polijas centrālajā daļā notiek privātas atvadas no viņa, bet Varšavā Polijas armijas lauka katedrālē gaidāma īpaša mise viņa piemiņai.

Polijas Seima maršals Šimons Holovņa lūdza deputātus "pieminēt šī jaunā varoņa nesto upuri", uzsverot, ka viņam "uzbruka bandīts".

Daži deputāti izkliedza saukli "Gods un slava varoņiem!".

Siteka nāve ir saasinājusi nedrošības sajūtu Polijā, ko rada gan Krievijas karš Ukrainā, gan Krievijas un Baltkrievijas rīcība, radot migrantu krīzi uz robežas.

Krīze uz Baltkrievijas robežas sākās 2021.gadā, kad masveidā sākās migrantu plūsma pār Eiropas Savienības austrumu robežu. Baltkrievijas amatpersonu atbalstīti, migranti nelegāli centās iekļūt Polijā, Lietuvā un Latvijā.

Polija un citas Eiropas Savienības valstis apsūdz Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko par migrantu masveida piesaistīšanu no Tuvajiem Austrumiem un Āfrikas, piedāvājot viņiem vīzas un cita veida palīdzību. Tādas hibrīdoperācijas mērķis ir destabilizēt situāciju Eiropas Savienībā.

Pēdējā laikā situācija atkal ir saasinājusies. Polija ir novērojusi Krievijas un Baltkrievijas drošības spēku aktivizēšanos un pieaugošu agresiju uz robežas.

Pēc uzbrukuma karavīram Donalda Tuska valdība paziņoja par buferzonas izveidi daļā no Polijas robežas ar Baltkrieviju, lai ierobežotu piekļuvi tai. Gaidāms, ka buferzona spēkā stāsies ceturtdien.

Vienlaikus bēgļu tiesību aktīvisti ir kritizējuši plānus par buferzonas izveidi, sakot, ka tā liegs sniegt pārtikas vai medicīnisko palīdzību migrantiem, kas šķērso robežu un nonāk purvainās un mežainās teritorijās.

Pasaulē

Ukraina atsakās kapitulēt un nodot savas teritorijas Krievijai tikai tāpēc, ka tad būtu jāatceļ karastāvoklis un tiktu rīkotas vēlēšanas. Ar šādu paziņojumu brīfingā pēc tikšanās ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu nācis klajā Krievijas diktators Vladimirs Putins, raksta UNIAN.

Svarīgākais