Izraēla atjauno pretrunīgi vērtēto likumprojektu par ultraortodoksālo iesaukšanu armijā

© unsplash.com

Izraēlas parlaments otrdien atjaunojis pretrunīgi vērtēto likumprojektu par ultraortodoksālo ebreju iesaukšanu armijā, ko atbalsta premjerministrs Benjamins Netanjahu, bet aizsardzības ministrs Joavs Galants kritizējis kā nepietiekamu.

Likumdevēji ar 63 balsīm pret 57 atbalstīja turpināt šī likumprojekta izstrādi. Likumprojekts paredz pakāpeniski, bet ierobežoti palielināt ultraortodoksālo ebreju skaitu militārajā dienestā.

Lielākajai daļai Izraēlas ebreju ir jādien armijā, bet ultraortodoksālā kopiena ir atbrīvota no dienesta par labu reliģiskajām studijām.

Ņemot vērā, ka šobrīd Izraēlas armija cīnās pret palestīniešu teroristu organizāciju "Hamās" Gazas joslā un ir iesaistīta ikdienas pārrobežu apšaudēs ar Libānas kaujinieku grupējumu "Hizbollah", aizsardzības ministrs kritizēja reformu kā nepietiekami tālejošu. "Militārā dienesta sloga uzņemšanās ir nacionāls izaicinājums," norādīja ministrs.

Netanjahu gadiem ilgi ir izturējies pielaidīgi pret ultraortodoksālajiem ebrejiem un reliģiskajiem nacionālistiem, kuri ir viņa valdošās koalīcijas biedri.

Opozīcijas līderis Jairs Lapids apsūdzēja premjerministru, ka viņš virzījis uz priekšu likumprojektu par iesaukšanu armijā bez "nekādas vērtības", lai noturētos pie varas. Šis balsojums ir "viens no nicināmākajiem brīžiem Kneseta (parlamenta) vēsturē," platformā "X" rakstīja Lapids.

Pēc balsojuma likumprojektu izskatīs parlamenta komitejas, pirms tas atgriezīsies parlamentā, kur turpināsies debates.