Zinātnieki prognozē viesuļvētru izmaiņas

© Pixabay.com

Klimata pārmaiņu dēļ viesuļvētras notiek arvien jaunās vietās un pieņemas spēkā. Par viesuļvētru uzvedības pārmaiņām raksta BBC.

ASV gatavojas jūnija un jūlija viesuļvētru sezonai, bet jau tagad tornado ir nodarījuši postījumus. Kā norāda ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas (Noaa) Nacionālā smago vētru laboratorija, viesuļvētras var notikt jebkurā gada laikā, bet klimata pārmaiņu dēļ ir sagaidāms, ka viesuļvētru sezona mainīsies.

Katru gadu ASV skar aptuveni 1200 viesuļvētru - tās ir šauras rotējoša gaisa kolonnas, kas savāc putekļus un gružus zem virpuļojošās piltuves. Tornado spēku mēra pēc to radītā kaitējuma.

"Mēs sagaidām, ka to dienu skaits jebkurā konkrētā gadā, kas ir labvēlīgas viesuļvētrām, nākotnē palielināsies un īpaši palielināsies sezonas sākumā," BBC skaidroja Ziemeļilinoisas universitātes meteoroloģijas asociētais profesors Viktors Gensini.

Viņš atzīmē, ka pēdējo 50 gadu laikā spēcīgu viesuļvētru skaits nav pieaudzis, taču ir kāds cits satraucošs fakts - ir mainījusies to rašanās vieta.

Tādos štatos, kas ir bēdīgi slaveni ar viesuļvētrām, piemēram, Teksasā, Oklahomā un Kanzasā, viesuļvētru skaits faktiski samazinās, savukārt citos štatos, piemēram, Tenesī, Džordžijā un Ārkanzasā, kā arī Vidējo Rietumu augšējos štatos, piemēram, Minesotā, Ilinoisā un Aiovā, ir novērojams to pieaugums.

Eksperti uzsver - šobrīd lielākās bažas rada nevis tas, ka viesuļvētras pieņemas spēkā vai notiek biežāk, bet gan fakts, ka kļūst arvien grūtāk paredzēt to rašanās vietu, kas noved pie nākamās problēmas - grūtībām tām sagatavoties un laikus ziņot iedzīvotājiem, it sevišķi apgabalos, kur viesuļvētras šķiet neierastas.

Vai viesuļvētras kļūs par ierastu parādību arī Eiropā?

Eksperti skaidro - klimata pārmaiņu radītā siltāka, mitrāka pasaule pieļauj biežāku dabas nestabilitāti, un ir iespējams, ka siltāks klimats samazina vēja nobīdi. Vairāki pētījumi atklāj, ka apstākļi, kas rada visspēcīgākos pērkona negaisus, no kuriem var veidoties viesuļvētras, rodas tieši tad, kad pasaule sasilst, tāpēc, jā - eksperu sniegtā atbilde diemžēl nav iepriecinoša.

Pasaulē

Krievija sevi ir ilgstoši pasniegusi kā globālu lielvaru, kas uzvar karos un atbalsta savus sabiedrotos, līdz ar to Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā šo Krievijas imidžu Tuvajos Austrumos ir pamatīgi iedragājusi, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais