NATO reaģē uz Krievijas nodomu piesavināties daļu Baltijas jūras

© Pixabay.com

Maskava ir izpelnījusies NATO dalībvalstu nosodījumu pēc ierosinājuma pārzīmēt Krievijas robežas Baltijas jūrā, tomēr pēc Baltijas valstu reaģēšanas uz publiskoto dokumentu Maskava steidzami atteicās no plāniem, raksta Financial Times un Bloomberg.

"Notiek kārtējā Krievijas hibrīdoperācija, kas šoreiz mēģina Baltijas jūrā sēt bailes, nenoteiktību un šaubas par saviem nodomiem. Tā ir skaidra eskalācija pret NATO un ES, un tai ir jāreaģē ar atbilstoši spēcīgu atbildi," sacīja Lietuvas ārlietu ministrs.

Viņa ministrija izsauca Krievijas diplomātisko sūtni, lai sniegtu detalizētu skaidrojumu, un paziņoja, ka Viļņa saskaņos savu reakciju ar sabiedrotajiem.

Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs trešdien žurnālistiem sacīja, ka Krievijas Aizsardzības ministrijas priekšlikumā nav "nekā politiska", nekomentējot tā detaļas.

"Redziet, kā pieaug spriedze, konfrontācijas līmenis, īpaši Baltijas reģionā, un tas prasa no mūsu attiecīgajām nodaļām nepieciešamos soļus, lai nodrošinātu mūsu drošību," viņš teica.

Šis plāns ir Maskavas jaunākais mēģinājums iebiedēt savus kaimiņus pēc tās pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. NATO valstis, tostarp Lietuva un Somija, ir brīdinājušas par pēdējo mēnešu hibrīduzbrukumu pieaugumu no Krievijas, tostarp kiberuzbrukumiem, piespiedu migrāciju un sabotāžu.

Lietuvas Ārlietu ministrija paziņoja, ka tā ir "apzināta, mērķtiecīga un aizvien eskalējoša provokācija, kuras mērķis ir iebiedēt kaimiņvalstis un to sabiedrības".

"Krievija nav sazinājusies ar Somiju šajā jautājumā, tā rīkojas kā vienmēr - balstoties tikai uz faktiem," sacīja Somijas prezidents Aleksandrs Stubs.

Somijas ārlietu ministre Elīna Valtonena sacīja: "Apjukuma sēšana ir daļa no hibrīdietekmes. Bet Somija nebūs apmulsusi."

Dokumentā, kas tika publiskots publiskai komentēšanai, teikts, ka Krievijas ministrija vēlas koriģēt koordinātas punktiem, kuros tiek aprēķināti Krievijas teritoriālie ūdeņi, kā pamatojumu minot Padomju Savienības pieņemto 1985.gada dokumentu.

Tomēr trešdien regulatora mājaslapā parādījās ziņojums, ka projekts ir dzēsts. Pirms tā noņemšanas trīs lielākie Krievijas ziņu kanāli publicēja vārdā nenosaukta "militāri diplomātiskā avota" paziņojumu, noliedzot, ka Maskava plāno pārzīmēt valsts robežu Baltijā vai pārskatīt tās teritoriālos ūdeņus. Viņi nepaskaidroja, kāpēc dokuments tika publicēts.

Kremļa pārstāvis Peskovs vēlāk noliedza jebkādus politiskus nodomus, lai gan neatteicās no dokumenta un sacīja, ka Krievijai ir jāsper "atbilstoši soļi", lai nodrošinātu savu drošību.

Svarīgākais