Netanjahu noraida pārmetumus: "Humānās katastrofas" Rafahā nav un nebūs

© AFP/Scanpix/Leta

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu trešdien paziņoja, ka no Gazas joslas dienvidu pilsētas Rafahas ir evakuēti ap 500 000 cilvēku, un noraidīja bažas par "humāno katastrofu" šajā pilsētā.

"Mūsu atbildīgie centieni nes augļus," teikts Netanjahu paziņojumā. "Līdz šim Rafahā no kaujas zonām ir evakuēti tuvu pusmiljonam cilvēku."

Starptautiskā sabiedrība, ieskaitot Izraēlas galveno sabiedroto ASV, ir aicinājusi Izraēli atturēties no sauszemes ofensīvas uzsākšanas Rafahā, kur no karadarbības patvērušies 1,4 miljoni cilvēku.

Netanjahu tomēr uzstāja, ka "humānā katastrofa, par kuru tika runāts, nematerializējās un tas nenotiks".

Izraēla pagājušajā nedēļā par spīti brīdinājumiem nosūtīja karavīrus un tankus uz Rafahas austrumdaļu, lai vajātu palestīniešu grupējuma "Hamās" kaujiniekus.

ANO otrdien paziņoja, ka Rafahu ir atstājuši ap 450 000 cilvēku, kopš Izraēla 6. maijā sāka izdot rīkojumus par evakuāciju no Rafahas austrumu rajoniem.

Vēl 100 000 cilvēku ir atstājuši savas mājas, atsākoties kaujām Gazas ziemeļos, paziņoja ANO.

"Mūsu spēki cīnās visā Gazas joslā," sacīja Netanjahu. "Mēs to darām, vienlaikus evakuējot civiliedzīvotājus un pildot mūsu apņemšanos ievērot viņu humānās vajadzības," viņš piebilda.

Izraēlas premjers vēlreiz apliecināja savu apņēmību pilnīgi sagraut "Hamās", kura bezprecedenta uzbrukums 7. oktobrī izprovocēja notiekošo karu.

""Hamās" likvidēšana ir nepieciešams solis, lai nodrošinātu, ka "dienā pēc [kara]" Gazā nebūs elementu, kas mūs apdraudētu," sacīja Netanjahu.

Viņš arī sacīja, ka jebkāda diskusija par priekšdarbiem Gazas joslas pārvaldei pēc kara ir tikai "tukšas runas", kamēr "Hamās" paliek šajā teritorijā.

Netanjahu uzsvēra, ka "nav aizstājēja militārai uzvarai" un ka jebkāds uzskats, ka Izraēla varētu virzīties uz priekšu bez uzvaras, ir "vienkārši atrauts no realitātes".