Apvienotās Karalistes premjerministrs brīdina par 7 lietām, kas padarīs pasauli bīstamāku nākamo 5 gadu laikā

© Pixabay.com

Apvienotās Karalistes premjerministrs Riši Sunaks izteicis brīdinājumu par septiņām lietām, kas padarīs pasauli bīstamu, to skaitā "bīstamas kodoleskalācijas", kuru risks ir augstāks nekā jebkad pēdējo 62 gadu laikā, raksta "mirror.co.uk".

Premjerministrs brīdinājis, ka "autoritāras valstis" plāno sagraut Apvienoto Karalisti un tās sabiedrotos. Viņš piebilda, ka pasaule ir tuvāk "bīstamai kodoleskalācijai" nekā jebkad 62 gadu laikā, jo visā pasaulē notiek 20 kari.

Sunaks teica: "Esmu pārliecināts, ka daži nākamie gadi būs vieni no visbīstamākajiem, taču vistransformējošākie, ko mūsu valsts jebkad ir pieredzējusi. Briesmas, kas apdraud mūsu valsti, ir reālas. To skaits pieaug."

Premjerministrs uzsvēra Krievijas, Irānas, Ziemeļkorejas un Ķīnas kopējos draudus Apvienotajai Karalistei. Viņš tās nodēvēja par "autoritārajām valstīm”.

Kā otro punktu viņš norādīja karu skaitu, kas notiek visā pasaulē - kara atgriešanās Eiropā un krīze Tuvajos Austrumos, kā arī konflikti 18 Āfrikas valstīs izceļ pasaules līderu nepastāvību.

Viņš sacīja, ka NATO sabiedrotie baidās, ka tad, ja Putinam veiksies Ukrainā, viņi būs nākamie. Premjers sacīja: "Eiropā ir atgriezies karš, un mūsu NATO sabiedrotie brīdina: ja Putinam veiksies Ukrainā, mēs varētu būt nākamie.”

Trešais punkts ir bīstamas kodoleskalācijas risks. Šie riski ir pakļāvuši pasauli lielākam kodolkara riskam nekā jebkad agrāk kopš Kubas raķešu krīzes 1962. gadā - toreiz bažījās, ka ASV prezidents Džons F. Kenedijs un padomju līderis Hruščovs izraisīs katastrofu saistībā ar Krievijas ieroču izvietošanu Kubā.

Kā ceturto problēmu Sunaks min palielinātos ekstrēmistu draudus. Visi šie faktori dod spēku ekstrēmistiem, sacīja Sunaks. "Ekstrēmisti arī izmanto šos globālos konfliktus, lai mūs šķeltu. Cilvēki ļaunprātīgi izmanto mūsu liberāli demokrātiskās vērtības - vārda brīvību un protesta tiesības -, lai iebiedētu, draudētu un uzbruktu citiem.”

Premjerministrs savā runā pieminēja arī "agresīvās grupas", kuras Sunaks apsūdzēja mēģinājumos "padarīt morāli nepieņemamu ticēt kaut kam citam".

Sunaks sacīja: "Tāpat kā dzimuma aktīvisti nolaupa bērnu seksuālo izglītību, lai atceltu kultūru, vokālas un agresīvas grupas cenšas uzspiest savu viedokli mums pārējiem. Viņi cenšas padarīt morāli nepieņemamu ticēt kaut kam citam un graut cilvēku prātus un sašķelt mūs.”

Premjers uzsvēra arī, ka sabiedrības "nedrošības sajūtu" pastiprina bailes par jaunām tehnoloģijām, piemēram, AI. Viņš teica: "Aplēses saka, ka mākslīgais intelekts varētu ietekmēt 40% darba vietu, bet simtiem vadošo ekspertu saka, ka riski varētu būt līdzvērtīgi pandēmijām vai kodolkaram, un arī bērni tiek pakļauti iebiedēšanai un seksualizētam saturam tiešsaistē.”

Kā pēdējo punktu Sunaks nosauca imigrāciju, apsūdzot Vladimiru Putinu miljoniem pārvietoto cilvēku izmantošanā saviem mērķiem. Viņš apgalvoja, ka nelegālā imigrācija rada "nepanesamu" slodzi.

Viņš sacīja: "Un šajā pasaulē, kurā valda lielāki konflikti un briesmas, 100 miljoni cilvēku tagad ir pārvietoti. Tādas valstis kā Krievija izmanto imigrāciju kā ieroci saviem mērķiem, un noziedznieku bandas turpina atrast jaunus ceļus pāri Eiropas robežām."

Svarīgākais