Divus mēnešus pēc operācijas miris pirmais vīrietis, kuram veikta ģenētiski modificētas cūkas nieres transplantācija, vēsta slimnīca, kas veica procedūru, ziņo BBC.
62 gadus vecajam Ričardam "Rikam" Sleimenam transplantācija tika veikta martā, tomēr
slimnīca, kurā tika veikta operācija, svētdien paziņoja, ka nekas neliecina, ka viņa nāve būtu saistīta ar transplantāciju.
Citu orgānu transplantācija no ģenētiski modificētām cūkām pagātnē ir bijusi neveiksmīga, taču operācija Sleimena kungam tika slavēta kā vēsturisks pavērsiens.
Papildus nieru slimībai pacients cieta arī no 2. tipa cukura diabēta un hipertensijas. 2018. gadā viņam tika veikta cilvēka nieres transplantācija, taču pēc pieciem gadiem tā sāka atteikt darboties.
Pēc cūkas nieres transplantācijas 16. martā ārsti apstiprināja, ka viņam vairs nav nepieciešama dialīze - jaunais orgāns darbojās labi.
"Sleimena kungs uz visiem laikiem tiks uzskatīts par cerību bāku neskaitāmiem transplantācijas pacientiem visā pasaulē, un mēs esam ļoti pateicīgi par viņa uzticību un vēlmi attīstīt šo transplantācijas jomu," bija teikts slimnīcas paziņojumā.
Sleimena radinieki teica, ka viņa stāsts bija iedvesmas avots:
"Riks teica, ka viens no iemesliem, kāpēc viņam tika veikta šī procedūra, bija cerības nodrošināšana tūkstošiem cilvēku, kuriem nepieciešama transplantācija, lai izdzīvotu.
Riks sasniedza šo mērķi, un viņa cerība un optimisms būs mūžīgi.”
Lai gan Sleimens saņēma pirmo cūkas nieri, kas tika pārstādīta cilvēkam, tas nav pirmais cūkas orgāns, kas tiek izmantots transplantācijas procedūrā - diviem citiem pacientiem tika veikta cūku sirds transplantācija, taču šīs procedūras bija neveiksmīgas, jo to saņēmēji nomira pēc dažām nedēļām.