Dānija un Zviedrija sadarbosies, lai nodrošinātu Baltijas reģiona drošību

© f64.lv, Kaspars Krafts

Dānija un Zviedrija nolēmušas stiprināt sadarbību aizsardzības jomā, tostarp kopīgi iepirkt militāro aprīkojumu un sadarboties Baltijas jūras reģionā.

Dānijas un Zviedrijas aizsardzības ministri Troelss Lunds Poulsens un Pols Junsons otrdien Stokholmā parakstīja nodomu deklarāciju par ciešāku sadarbību aizsardzības jautājumos.

Vienošanās iekļausies NATO, Eiropas Savienības (ES) un Ziemeļvalstu aizsardzības sadarbības projektā NORDEFCO, un regulāri tiks veiktas divpusējas konsultācijas.

Kopenhāgena un Stokholma pētīs iespējas kopīgi iepirkt bruņumašīnas, ko izmanto abu valstu armijas, tostarp kājnieku kaujas mašīnas "CV90".

"Konkrēti, Dānija un Zviedrija koordinēs aprīkojuma iegādi, kad vien tas būs iespējams. Sadarbība, iespējams, varētu ietvert papildu "CV90" modeļa kājnieku kaujas mašīnu iegādi, kuras izmanto gan Zviedrija, gan Dānija," paziņoja Dānijas Aizsardzības ministrija.

Zviedrija un Dānija 2023.gadā vienojās dāvināt Ukrainai kājnieku kaujas mašīnas "CV90", un tagad abām armijām ir jāpapildina savi krājumi.

"Gan Zviedrija, gan Dānija ir ziedojušas Ukrainai transportlīdzekļus "Stridsfordon 90" (CV90), un mēs piekrītam viedoklim, ka nepārtraukts atbalsts Ukrainai ir ļoti svarīgs," sacīja Zviedrijas aizsardzības ministrs.

Pēc Dānijas aizsardzības ministra teiktā, šī sadarbība ir vēl jo pašsaprotamāka tagad, kad Zviedrija ir pievienojusies NATO, un abas valstis ir apņēmušās sadarboties, lai garantētu Baltijas reģiona drošību.

Zviedrija un Somija nolēma iestāties NATO pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gadā. Somija aliansei pievienojās jau 2023.gada aprīlī, savukārt Zviedrija šī gada martā kļuva par NATO 32.dalībvalsti.

Zviedrija un Dānija paplašinās sadarbību gaisa telpā Baltijas jūras reģionā, pamatojoties uz nolīgumiem par piekļuvi otras puses gaisa telpai un bāzēm NATO sabiedroto interesēs, tostarp gādājot par drošību Dānijas Bornholmas salā un stratēģiski svarīgajā Zviedrijas Gotlandes salā.

Tā kā Zviedrija apsver bataljona sūtīšanu uz Latviju, dokumentā par sadarbību ierosināts abām valstīm rotācijas kārtībā nodrošināt bataljonu vai kaujas grupu Kanādas vadītajos spēkos Ādažos, kad Zviedrijas parlaments būs nobalsojis par šo jautājumu.

Svarīgākais