Lietuvā aizturēti četri Gruzijas pilsoņi par bibliotēku apzagšanu

© Jānis Saliņš / F64

Lietuvas un vairāku citu valstu tiesībsargāšanas iestādes aizturējušas četrus Gruzijas pilsoņus, kas tiek turēti aizdomās par vērtīgu grāmatu zādzībām no dažādu Eiropas valstu, tostarp arī Latvijas, bibliotēkām, paziņojusi Lietuvas ģenerālprokuratūra.

Operācijā kopumā bija iesaistīti apmēram 100 policisti.

Kopumā šajā lietā aizturēto skaits sasniedzis deviņas personas.

Viens no aizdomās turamajiem jau kopš pagājušā gada beigām atrodas apcietinājumā Lietuvā, taču par to līdz šim atklātībai netika ziņots, piektdien apstiprināja Lietuvas ģenerālprokuratūra.

Šis Gruzijas pilsonis tika aizturēts pagājušā gada rudenī Briselē, pamatojoties uz Viļņas izdoto starptautisko aresta orderi. Decembrī aizturētais tika izdots Lietuvai.

Lietuvas varasiestādes šo organizētās noziedzības grupējumu tur aizdomās par 17 vērtīgu grāmatu zādzību no Viļņas Universitātes Reto grāmatu lasītavas un Profesoru lasītavas 2023.gada maijā.

Tiek lēsts, ka šo grāmatu vērtība sasniedz aptuveni 440 000 eiro.

Kopumā grupējums tiek turēts aizdomās par 170 grāmatu zādzībām Francijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Šveices un Vācijas bibliotēkās.

Zagļi orientējās uz 19.gadsimtā izdotajiem krievu klasiķu darbiem. Arī Lietuvā nozagtās grāmatas pieskaitāmas šādu izdevumu kategorijai.

Zagļu aizturēšanas operācija notika šonedēļ, un tajā piedalījās Gruzijas, kā arī Francijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Šveices policisti.

Kopumā veiktas kratīšanas 27 objektos, kuru laikā konfiscētas aptuveni 150 grāmatas, tajā skaitā viens kādā Francijas bibliotēkā nozagts sējums. Pārējās grāmatas vēl tiek pārbaudītas.

Starptautisko operāciju koordinēja Eiropas Savienības Aģentūra tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās ("Eurojust") un Eiropas Savienības Aģentūra tiesībaizsardzības sadarbībai (Eiropols).

Ceturtdien izplatītajā "Eurojust" paziņojumā teikts, ka grupējums grāmatu zādzībās izmantojis dažādas metodes.

Dažos gadījumos noziedznieki, bibliotēkās pasūtot grāmatas, izmantojuši viltus identitāti, piemēram, uzdevušies par pētniekiem.

Citos gadījumos nozagtā grāmata aizstāta ar kopiju.

Pasaulē

ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) svētdien pavēstīja, ka šāvējs, kurš priekšvēlēšanu mītiņa laikā ievainoja republikāņu Baltā nama kandidātu Donaldu Trampu, bijis 20 gadus vecais Tomass Metjū Krukss no Pensilvānijas štata.

Svarīgākais