Trampa pozīciju Ukrainas jautājumā, iespējams, ietekmējis viens no Eiropas prezidentiem

© depositphotos.com

Polijas prezidents Andžejs Duda varētu būt ietekmējis bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa pozīciju Ukrainas jautājumā, paziņojis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Dudas plāni vizītes laikā Ņujorkā privāti tikties ar Trampu Polijā izraisīja pretrunīgu reakciju. Polijas premjerministrs Donalds Tusks bija skeptiski noskaņots pret tādu tikšanos, tomēr pauda cerību, ka prezidentam "būs ļoti stingra pozīcija jautājumā par to, ka [Trampam] ir ļoti skaidri jānostājas Rietumu pasaules, demokrātijas un Eiropas pusē".

Tikmēr Nausēda, kurš šonedēļ Lietuvā tiksies ar Dudu, pauda pārliecību, ka Polijas prezidenta saruna ar Trampu ir bijusi veiksmīga.

"Pēdējā laikā dzirdu par Donalda Trampa citādāku retoriku un [redzu] ASV varasiestāžu gatavību pieņemt vajadzīgus un ilgi gaidītus lēmumus. Uzskatu, ka [Dudas] vizīte un sarunas ar Donaldu Trampu bija pozitīvas, deva pozitīvu rezultātu, un esmu ļoti gandarīts par šo Andžeja Dudas panākumu," Nausēdas teikto citē Lietuvas sabiedriskā raidorganizācija LRT.

Trampa pozīcija Ukrainas jautājumā ir bijusi neskaidra, un viņš ir paudis iebildumus pret miljardiem dolāru lielās militārās palīdzības sniegšanu Kijivai. Arī viņa dedzīgākie atbalstītāji ASV Kongresā pret to iebilda. Tomēr tikai dienu pēc Trampa un Dudas tikšanās Ņujorkā, bijušais ASV prezidents pirmo reizi atzina, ka Ukrainas izdzīvošana karā ar Krieviju ASV ir svarīga.

"Visi ir vienisprātis, ka Ukrainas izdzīvošanai un spēkam Eiropā ir jābūt svarīgākam nekā mums, tomēr tas ir svarīgi arī mums! Sāc kustēties, Eiropa!" Tramps mudināja ierakstā savā sociālās saziņas platformā "Truth Social".

"Tā bija draudzīga tikšanās jaukā gaisotnē," Duda raksturoja trešdien notikušo sarunu ar Trampu, paskaidrojot, ka "viņš ir mans draugs, un mums bija četri lieliskus gadi kopā". 2016.-2020.gadā Tramps bija ASV prezidents un Duda - Polijas prezidents.

Duda, kurš ir bijušais nacionākonservatīvās partijas "Likums un Taisnīgums" (PiS) biedrs, nekad nav slēpis, ka apbrīno Trampu. Duda ir arī stingrs Ukrainas atbalstītājs un aicinājis ASV sniegt lielāku militāro palīdzību Ukrainai tās cīņā pret Krievijas iebrukumu, tomēr šī finansējuma piešķiršanu vairākus mēnešus kavēja Trampa sabiedrotie ASV Kongresā.

Polijas prezidents par Trampu teicis, ka "viņš strādā fantastiski. Polijas tauta viņu mīl, patiešām mīl".

Sestdien ASV Pārstāvju palātā ar abu partiju deputātu atbalstu tika apstiprināta ilgi aizkavētā militārās palīdzības pakete Ukrainai 61 miljardu dolāru apmērā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apsveica Pārstāvju palātas lēmumu, kura galīgai apstiprināšanai šķēršļus nelikt solījuši gan senatori, gan ASV prezidents Džo Baidens. Zelenskis uzsvēra, ka ASV militārais un ekonomiskais atbalsts "izglābs tūkstošiem un tūkstošiem dzīvību". Arī NATO un Eiropas Savienības amatpersonas un dalībvalstis apsveica ASV lēmumu.

Pasaulē

Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā no Izraēlas skatupunkta ir kā boulinga bumbas metiena rezultāts, kad krīt visi ķegļi, - Izraēlai ir izdevies samazināt Irānas uzturēto grupējumu "Hamās" un "Hizbollah" spēku, un kritis ir arī Sīrijas režīms, kas bija ļoti nozīmīgs starpnieks, lai Irāna spētu apgādāt "Hizbollah" un apdraudēt Izraēlu no Libānas, kā arī no pašas Sīrijas teritorijas, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais