Otrdiena, 28.maijs

redeem Vilhelms, Vilis

arrow_right_alt Pasaulē

Slovākijas premjers pēkšņi maina toni Ukrainas kara jautājumā

© depositphotos.com

Slovākijas premjerministrs Roberts Fico ceturtdien aicināja uz mierīgu Ukrainas kara atrisinājumu, kas respektētu tās "teritoriālo integritāti". Tas iezīmēja toņa maiņu salīdzinājumā ar iepriekšējiem Fico izteikumiem, kas bijuši Krievijai draudzīgi.

Fico, kura sabiedrotais Peters Pellegrīni pagājušajā nedēļas nogalē uzvarēja prezidenta vēlēšanās, iepriekš bija apšaubījis kaimiņvalsts Ukrainas suverenitāti.

"Krievijas militārā spēka lietošana Ukrainā bija rupjš starptautisko tiesību pārkāpums," ceturtdien sacīja Fico pēc tikšanās ar Ukrainas premjerministru Denisu Šmihaļu. Viņš piebilda, ka Ukrainai ir vajadzīga palīdzība un solidaritāte.

Aicinot uz mierīgu kara atrisinājumu, Fico precizēja, ka tam jābūt "atrisinājumam, kas respektē Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti".

Fico arī atbalstīja Ukrainas vēlmi pievienoties Eiropas Savienībai (ES).

"Slovākijas Republikas atbalsts Ukrainai un tās ambīcijām kļūt par ES locekli nav spekulatīvs. Tas ir pilnvērtīgs atbalsts," Fico sacīja reportieriem.

Fico tikās ar Šmihaļu Mihalovces pilsētā netālu no Ukrainas robežas.

Šmihaļs pateicās Fico par atbalstu un "par mūsu suverenitātes un teritoriālās integritātes atzīšanu". "Šis ir absolūti vēsturisks notikums mūsu valstīm, mūsu valdībām," Ukrainas premjers sacīja reportieriem.

Fico janvārī bija sacījis, ka Ukraina "nav neatkarīga un suverēna valsts", bet atrodas "pilnīgā ASV ietekmē un kontrolē".

Mītiņā pirms parlamenta vēlēšanām pērn Fico atkārtoja neprecīzos un nepierādītos Krievijas apgalvojumus, ka "karš Ukrainā izcēlās 2014. gadā, kad ukraiņu fašisti nogalināja krievu tautības civilos upurus".

Pēc stāšanās premjera amatā oktobrī Fico apturēja militāro palīdzību Ukrainai. Viņš arī ir pret sankcijām, kas noteiktas Krievijai, un pret Ukrainas centieniem pievienoties NATO.