Otrdiena, 28.maijs

redeem Vilhelms, Vilis

arrow_right_alt Pasaulē

Gaismā nākušie fakti par Krievijas maksājumiem Eiropas politiķiem ir tikai aisberga redzamā daļa

© pixabay.com

Līdz šim gaismā nākušie fakti par Krievijas maksājumiem Eiropas politiķiem ir tikai aisberga redzamā daļa, un sagaidāms, ka izskanēs arī citas apsūdzības, intervijā čehu laikrakstam "Hospodarske noviny" sacīja Eiropas Komisijas (EK) viceprezidente Vera Jourova.

"Esmu pārliecināta, ka tas, ko mēs zinām, ir tikai aisberga redzamā daļa," atzina EK viceprezidente.

Krievija maksā krietni lielākam skaitam politiķu ar ietekmi Eiropas Savienībā (ES), nekā tas ir bijis zināms līdz šim, norādīja bijusī Čehijas valdības ministre.

"Protams, mums [kā politiķiem] nav instrumentu, lai noteiktu, kas viņi ir, bet slepenie dienesti ir gatavi atklāt šo informāciju un darīt zināmu sabiedrībai. Un tas ir labi," sacīja Jourova.

Atšķirīgi nacionālās drošības līmeņi ES dalībvalstīs situāciju padara sarežģītāku, viņa atzina.

"Vai tas tiešām ir korupcijas gadījums, ir jāizlemj izmeklētājiem un tiesnešiem," sacīja ES vērtību un pārredzamības komisāre.

Čehijas laikraksts "Denik N" otrdien ziņoja, ka Čehijā dzimušais Vācijas labējās eiroskeptiķu partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) politiķis Petrs Bistrons tiek turēts aizdomās par naudas pieņemšanu no Krievijas.

Čehijas izlūkdienesti tur aizdomās Bistronu par kontaktiem ar prokrievisko ziņu vietni "Voice of Europe" (VoE), ko Kremlis izmantojis dezinformācijas izplatīšanai ES.

Saskaņā ar Čehijas izlūkdienestu datiem viņš arī saņēmis naudu no prokrieviski noskaņotiem avotiem.

Bistronam izvirzītās apsūdzības izraisījušas viļņošanos AfD iekšienē, un partijas līderi Alise Vīdele un Tīno Hrupalla trešdien pieprasīja Bistronam rakstisku paskaidrojumu.

Bistrons tiek uzskatīts par vienu no Krievijai draudzīgākajiem politiķiem AfD, kas iestājas pret sankcijām pret Krieviju un iebilst pret ieroču piegādi Ukrainai. Viņš ir salīdzinājis vācu tanku piegādi Ukrainai ar nacistiskās Vācijas karu pret Padomju Savienību.

Bistrons ir AfD pārstāvis ārpolitikas jautājumos un gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās kandidēs kā otrais numurs no saraksta, kas praktiski garantē iekļūšanu EP.

Pašlaik AfD aptaujās iegūst aptuveni 19,5% balsu, nedaudz atpaliekot no konservatīvajiem kristīgajiem demokrātiem (CDU) un par 5% apsteidzot valdošos sociāldemokrātus.

Bistrons ziņu aģentūrai DPA sacīja, ka mediju ziņas ir "nepierādītas apsūdzības".

Paziņojumā AfD vadībai, ar ko iepazinusies DPA, Bistrons apgalvoja: "Es nekad neesamu saņēmis naudu vai kriptovalūtu no kāda VoE darbinieka (vai kāda krieva)."