Apejot sankcijas, caur Poliju Eiropā nonāk Baltkrievijas kokmateriāli

© Mārtiņš Zilgalvis / F64

Neskatoties uz Rietumvalstu sankcijām, kokmateriāli no Baltkrievijas caur Poliju joprojām nonāk Lietuvā un citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, liecina Baltkrievijas Pētniecības centra sadarbībā ar Polijas laikrakstu "Gazeta Wyborcza" veiktā analīze.

Pētījumā noskaidrots, ka oficiālais kokmateriālu eksports no Kazahstānas uz Poliju pērn pieckāršojies no 14 miljoniem eiro līdz nepilniem 68 miljoniem eiro.

Kopumā caur Poliju no trešajām valstīm ES tirgū nonākuši kokmateriāli vairāk nekā 120 miljonu eiro vērtībā, Lietuvas sabiedriskajam radio otrdien teica Baltkrievijas Pētniecības centra vadītājs Staņislavs Ivaškevičs. Viņš paskaidroja, ka daļa tā importētu kokmateriālu nonāk arī Lietuvā.

Kā klāstīja Ivaškevičs, kokmateriāli no trešajām valstīm tiek pārbaudīti uz Polijas robežas, bet tālāk ES to kontrole nenotiek, tādēļ Lietuvā nonāk kokmateriāli, kas ievesti, apejot sankcijas, lai gan valsts sankciju ievērošanu izpilda efektīvāk nekā citas valstis un bloķē aizdomīgu kokmateriālu importu.

Tomēr pētījuma autori atzīst, ka kokmateriālu eksports no Baltkrievijas uz ES ir ievērojami samazinājies - pirms sankciju ieviešanas tas pārsniedza vienu miljardu eiro.

Baltkrievijas kokmateriāli tiek sūtīti "caur Kazahstānu", un patiesībā no Baltkrievijas tie tiek ievesti ar viltotiem dokumentiem, par ko liecina pētījuma autoru analizētie dokumenti, sacīja Ivaškevičs.

"Kāds kokmateriālu pārvadātājs no Baltkrievijas mums pa telefonu skaidri pateica, ka kokmateriāli nāk no Baltkrievijas, nevis no Kazahstānas. Pārvadātājs no Kazahstānas mums apliecināja, ka viņš šo [Baltkrievijas] uzņēmumu pazīst, ka viņi ir sazinājušies un parakstījuši memorandu, bet pēc tam uzņēmums pazuda un uzņēmējdarbība neizdevās. Mēs varam iedomāties, ka viss, kas šim uzņēmumam bija vajadzīgs, bija kontrahents no Kazahstānas, lai varētu visur likt viltotus zīmogus," teica Ivaškevičs.

Kā viņš sacīja, ir parādījušies arī jauni veidi, kā apiet sankcijas, jo vairs nav nepieciešams reģistrēt uzņēmumus, kas ir atbrīvoti no pievienotās vērtības nodokļa (PVN), "tagad atliek tikai noformēt dokumentus, un tas darbojas uz Polijas robežas".

Svarīgākais