Medijs: Krievijā šogad notikuši uzbrukumi 13 naftas pārstrādes rūpnīcām

© AFP/Scanpix/Leta

Šogad notikuši 15 bezpilota lidaparātu uzbrukumi 13 naftas pārstrādes rūpnīcām deviņos Krievijas reģionos, ziņo tiešsaistes laikraksts "The Insider".

Kā liecina "The Insider" apkopotā informācija, astoņiem objektiem uzbrukumos nodarīti būtiski bojājumi. Kopējā rūpnīcu, kurām notikuši uzbrukumi, izlaide bija 178 miljoni tonnu gadā, bet bojāto rūpnīcu izlaide sasniedza 83 miljonus tonnu gadā.

"Ja ņem vērā tikai ticami bojātās primārās naftas pārstrādes iekārtas, gaisa triecienu kampaņa līdz šim ir skārusi tikai 46 miljonus tonnu naftas pārstrādes jaudas gadā, kas atbilst 14% no visas naftas pārstrādes jaudas un 17% no 2023. gadā pārstrādātās naftas," uzskaita "The Insider".

Saskaņā ar avotu Krievijas naftas nozarē sniegto informāciju, nākamie mērķi varētu būt objekti Rjazaņā un Samarā. "Rjazaņskaja ņeftepererabativajuščaja kompaņija", kas pieder Krievijas valsts koncernam "Rosņeftj", ir trešā lielākā naftas pārstrādes rūpnīca valstī un lielākā Centrālajā federālajā apgabalā. Tā viena pati spēj nodrošināt Krievijas armijas vajadzības un gadā saražot 3,6 miljonus tonnu benzīna, 4,5 miljonus tonnu dīzeļdegvielas un 1,2 miljonus tonnu reaktīvās degvielas.

Tajā pašā laikā netālu no Samaras atrodas "Rosņeftj" piederošās Kuibiševas, Novokuibiševas un Sizraņas naftas pārstrādes rūpnīcas. To gada pārstrādes jauda ir attiecīgi septiņi miljoni, 8,3 miljoni un 8,5 miljoni tonnu.

Ukrainas Militāro un juridisko pētījumu centra vadītājs Oleksandrs Musijenko sacīja, ka Ukrainas Aizsardzības spēki turpina iznīcināt Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcas, kas var novest pie kritiskas situācijas ar degvielu valsts iekšienē.

Pavisam nesen Aizsardzības spēki uzbruka naftas pārstrādes rūpnīcai Kalugas apgabalā, kā arī Sizraņas un Novokuibiševas naftas pārstrādes rūpnīcām.

Naktī uz 17. martu bezpilota lidaparāti uzbruka naftas pārstrādes rūpnīcai Krasnodaras reģionā.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais