Svētdiena, 14.aprīlis

redeem Gudrīte, Strauja

arrow_right_alt Pasaulē

Jaunzēlande kā viena no pēdējām rietumvalstīm atzīst "Hamās" par teroristu organizāciju

© Reuters/Scanpix/Leta

Jaunzēlande ceturtdien kļuva par vienu no pēdējām Rietumu valstīm, kas atzinušas visu palestīniešu kaujinieku grupējumu "Hamās" par teroristu organizāciju.

Jaunzēlandes valdība paziņoja, ka "Hamās" 7. oktobra uzbrukumi Izraēlai ir sagrāvuši uzskatu, ka šī grupējuma politiskais spārns un militārais spārns varētu tikt nošķirti.

"Organizācija kopumā ir atbildīga par šiem šaušalīgajiem teroristu uzbrukumiem," atzina Jaunzēlandes valdība.

Šis atzinums nozīmē, ka Jaunzēlandē tiks iesaldēti "Hamās" aktīvi un tiks aizliegts sniegt šai organizācijai "materiālu atbalstu".

""Hamās" teroristu uzbrukumi 2023. gada oktobrī bija brutāli, un mēs tos esam skaidri nosodījuši," paziņoja Jaunzēlandes premjerministrs Kristofers Laksons.

Viņš uzsvēra, ka atzinums attiecas uz "Hamās", nevis uz palestīniešiem Gazas joslā un visā pasaulē, un norādīja, ka humānā palīdzība tiks turpināta.

Jaunzēlande kopš 2010. gada bija atzinusi "Hamās" militāro spārnu "Izedina al Kasama brigādes" par teroristu organizāciju, bet līdz šim nebija sekojusi citu rietumvalstu piemēram atzīt par tādu visu "Hamās".

"Hamās" 2006. gadā uzvarēja vēlēšanās Gazas joslā un kopš tā laika ir pārvaldījis šo palestīniešu teritoriju, nerīkojot jaunas vēlēšanas.

Daži Jaunzēlandes politiķi ir apgalvojuši, ka par teroristu organizāciju vajadzētu atzīt arī Izraēlas Aizsardzības spēkus to īstenotās Gazas joslas bombardēšanas kampaņas dēļ.

Šāds solis ir maz ticams, bet Jaunzēlande ceturtdien paziņoja arī par sankciju noteikšanu apmēram 10 "ekstrēmistiskiem izraēliešu kolonistiem", kas apsūdzēti vardarbībā pret palestīniešiem Jordānas Rietumkrastā. Šiem kolonistiem, kuru vārdi netika publiski nosaukti, ir noteikts aizliegums iebraukt Jaunzēlandē.