Otrdiena, 5.marts

redeem Aurora, Austra

arrow_right_alt Pasaulē

Arī Vācijas prezidents nopeļ Trampa izteikumus, "tie nāk par labu Krievijai"

© Depositphotos

ASV republikāņu potenciālā prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa draudi neaizsargāt NATO dalībvalstis, kas aizsardzībai netērē pietiekami, nāk par labu Krievijai, pirmdien sacīja Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers.

"Šādi paziņojumi ir bezatbildīgi un nāk par labu Krievijai," vizītes gaitā Kiprā sacīja Vācijas prezidents.

Trampa izteikumi "aliansei pavisam noteikti nav pozitīvi", savukārt norādīja Kipras prezidents Niks Hristodulids.

Šteinmeiers arī sacīja, ka par ASV saistībām NATO oktobrī vizītes gaitā Vašingtonā runājis ar ASV prezidentu Džo Baidenu.

"Es uzskatu, ka patlabanējais ASV prezidents ir NATO sabiedrotais, un viņš ir nodrošinājis NATO vienotību, kas turpinās līdz šai dienai."

Vācijai un citām Eiropas valstīm ir jādara "viss, kas ir nepieciešams", lai stiprinātu NATO, lai arī kāds būtu novembrī gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu iznākums, sacīja Šteinmeiers.

Tramps sestdien brīdināja, ka ASV neaizstāvēs NATO dalībvalstis pret Krievijas uzbrukumu, ja tās nebūs izpildījušas finanšu saistības.

Runājot priekšvēlēšanu mītiņā Dienvidkarolīnas štata Konvejā, Tramps apgalvoja, ka viņa prezidentūras laikā NATO sanāksmē kādas lielas alianses dalībvalsts prezidents viņam esot jautājis, vai ASV aizstāvētu NATO valsti, kas neatvēl pietiekami daudz līdzekļu aizsardzībai, gadījumā, ja tai uzbruktu Krievija.

"Viens no prezidentiem no lielas valsts piecēlās un teica: "(..) Ja mēs nemaksājam un mums uzbrūk Krievija, vai jūs mūs aizsargāsiet?"," sacīja Tramps.

"Es teicu: "Jūs neesat samaksājuši? (..) Nē, es jūs neaizsargāšu. (..) Es mudinātu viņus [Krieviju] darīt, ko, pie velna, viņi grib. Jums ir jāmaksā," sacīja eksprezidents.

NATO līgums paredz, ka dalībvalstīm jāaizstāv jebkura bloka valsts, kurai tiek uzbrukts.

Alianses valstis ir apņēmušās aizsardzībai piešķirt ne mazāk kā 2% iekšzemes kopprodukta (IKP), taču lielākā daļa NATO dalībvalstu militārajiem izdevumiem atvēl mazāk.

Baltā nama preses pārstāvis sestdien paziņoja, ka bijušais prezidents "mudina slepkavnieciskus režīmus iebrukt mūsu tuvākajās sabiedrotajās [valstīs]", un nosauca šos Trampa izteikumus par "drausmīgiem un satriecošiem".

Viņš piebilda, ka Trampa sacītais "apdraud Amerikas nacionālo drošību, globālo stabilitāti un mūsu pašmāju ekonomiku".

Tramps jau sen kritizē NATO un to, ka, viņaprāt, ASV jāuzņemas pārmērīgs finansiālais slogs, lai garantētu pārējo bloka valstu aizsardzību.

Trampam ir vi