Otrdiena, 16.aprīlis

redeem Alfs, Bernadeta, Mintauts

arrow_right_alt Pasaulē

Bojāts elektrokabelis starp Igauniju un Somiju: tīšu kaitējumu nesaskata

© Pixabay

Nekas neliecina, ka bojājums, kura dēļ pagājušajā nedēļā tika atslēgts Igauniju un Somiju savienojošais zemūdens kabelis "EstLink 2", ir radīts apzinātas ārējas ietekmes rezultātā, piektdien paziņoja Igaunijas elektropārvades tīklu operators "Elering".

Precīzas "EstLink 2" bojājuma vietas meklēšana, kas turpinājās visu šo nedēļu, apstiprināja, ka bojājums atrodas Igaunijas pusē netālu no sauszemes un jūras kabeļu savienojuma vietas. Precīza atrašanās vieta vēl nav noteikta.

"Mēs turpinām noteikt precīzu bojājuma atrašanās vietu. Tomēr līdz šim veiktie apsekojumi neliecina par tīšiem ārējiem kabeļa bojājumiem," sacīja "Elering" "EstLink" nodaļas vadītājs Reigo Haugs.

"Ņemot vērā, ka "EstLink 2" ir sarežģīts un unikāls kabelis un ka tas ir specifisks bojājums, problēmu novēršana ir laikietilpīga un prasa dažādu metožu izmantošanu," skaidroja Haugs. "Speciālisti meklēja defektu visu nedēļu līdz pat vēlai naktij. Ar katru dienu mēs arvien vairāk tuvojamies bojājuma vietai," viņš piebilda.

"Elering" ir iesaistījis kabeļu ražotāju, lai noteiktu bojājuma vietu, un liela mēroga darbs turpināsies gan nedēļas nogalē, gan nākamnedēļ.

"EstLink 2" zemūdens kabeļa starp Igauniju un Somiju bojājums tika konstatēts 26.janvāra naktī. "Elering" un Somijas sistēmu operators "Fingrid" uzsāka darbu, lai noteiktu bojājuma vietu, un 28. janvārī tika atrasta iespējamā bojājuma vieta Igaunijas pusē.

Abu valstu operatorkompānijas ir apliecinājušas, ka kabelis bojājuma dēļ nedarbosies vismaz līdz februāra beigām.

"EstLink 2" atslēgums ir samazinājis elektroenerģijas pārvades jaudu starp Somiju un Igauniju par 650 megavatiem (MW).

Otrs Igauniju un Somiju savienojošais elektrokabelis "EstLink 1" strādā ierastajā režīmā.

Pirms desmit gadiem atklātā "EstLink 2" kopējais garums ir 170 km, no kuriem 145 km ir zemūdens kabeļi. "EstLink 1" darbību sāka 2006.gadā, bet 2035.gadā Igaunija un Somija plāno pabeigt kabeli "EstLink 3".

Baltijas jūrā oktobrī reizē ar gāzesvadu "Balticconnector" tika bojāts vēl viens elektriskais kabelis starp Igauniju un Somiju. Tiek uzskatīts, ka bojājumu Baltijas jūras dzelmē radīja Ķīnas kuģa enkurs, bet izmeklēšana vēl turpinās.