Vai bagātība un nabadzība ir redzama sejas vaibstos? Skaidro zinātnieki

© Pixabay.com

Pētījumi liecina, ka cilvēki ātri veido iespaidus par citu cilvēku stāvokli sociālajā klasē, kam var būt nozīmīgas sekas, taču kas tieši nosaka šos iespaidus? Skaidro Glāzgovas universitātes pētnieki.

Sociālā šķira ir spēcīga hierarhija, kas sabiedrībā piešķir daudzas privilēģijas vai trūkumus. Pētījumi liecina, ka cilvēki ātri veido iespaidus par citu cilvēku stāvokli sociālajā klasē, kam var būt nozīmīgas sekas, taču līdz šim nebija zināms, kas tieši nosaka šos iespaidus.

Jaunā pētījumā, ko vadīja Glāzgovas universitāte un kas publicēts APA Journal of Experimental Psychology: General, tika izmantota uz uztveri balstīta metode, lai noteiktu specifiskos 3D sejas vaibstus, kas veicina priekšstatu par sociālo šķiru stāvokli, un parādītu, kā tie attiecas uz citiem ar stereotipiem saistītiem spriedumiem.

Pētījumā, ko vadīja Universitātes Psiholoģijas un neiroloģijas skolas pētnieku grupa, galvenā uzmanība tika pievērsta jautājumam par to, kas liek kādam izskatīties piederīgam augstākai vai zemākai sociālajai šķirai, vai, vienkāršāk sakot, kas liek kādam izskatīties bagātam vai nabagam

Tika arī pētīts, kā šīs parādības ir saistītas ar priekšstatiem par kompetenci, dominēšanu un uzticamību - iezīmēm, kas stereotipiski ir saistītas ar sociālo šķiru.

Pētījums tika veikts ar dalībniekiem no Rietumu kultūrām, izmantojot lielu skaitu sejas piemēru.

Rezultāti atklāja unikālu sejas iezīmju kopumu, kas ir pamatā spriedumiem par sociālo šķiru. Sejām, kas tika uztvertas kā sliktas, bija īpašas iezīmes, piemēram, platākas, īsākas un plakanākas, ar noliektu muti un tumšāku, vēsāku sejas krāsu. Katrs no šiem sejas vaibstiem arī lika sejām izskatīties nekompetentākām, aukstākām vai neuzticamākām.

Turpretī sejas, kas tika uztvertas kā bagātas, bija šaurākas un garākas, ar pavērstu muti un gaišāku, siltāku sejas krāsu, kas atbilda tām, kas saistītas ar kompetences, siltuma un uzticamības uztveri.

Pētījuma autore Dr. R. Thora Bjornsdotira teica: “Šādi nozīmīgi spriedumi par cilvēkiem tiek veidoti tikai no sejas izskata, un tam var būt būtiskas sekas, tostarp nelabvēlīgas tiem, kuri tiek uzskatīti par zemāku sociālo slāni.

Mūsu pētījumā, atklājot sejas vaibstus, kas ir šo subjektīvo spriedumu pamatā, mēs sniedzam jaunu ieskatu par to, kas liek kādam izskatīties bagātam vai nabagam, un parādām, kā šie spriedumi ir saistīti ar pozitīviem un negatīviem stereotipiem. Rezultāti liecina, ka sociālās klases stereotipi izskaidro saikni starp sejas izskatu un spriedumiem par indivīdu sociālo šķiru stāvokli.”

Profesors Reičela E. Džeka, skaitļošanas sociālās izziņas profesore, piebilda: "Mūsu pētījumi parāda, kā īpašiem sejas atribūtiem ir galvenā loma, savienojot sociālās klases uztveri ar saistītajiem stereotipiem. Šie atklājumi ir vērtīgi, lai uzlabotu mūsu izpratni par centrālajām sociālās uztveres teorijām, un varētu palīdzēt nākotnē veikt intervences, kuru mērķis ir pārtraukt neobjektīvu uztveri.”

Svarīgākais