Seims aizliedz profesionālajiem Lietuvas karavīriem doties uz nedraudzīgām valstīm un teritorijām

© Pixabay

Lietuvas parlaments pieņēma lēmumu profesionāliem karavīriem ārpus dienesta pienākumiem aizliegt doties uz valstīm un teritorijām, kas apdraud Lietuvas nacionālo drošību.

Par grozījumiem balsoja 78 Seima deputāti, neviens nebija pret un neatturējās. Lietuvas parlamentā ir 141 deputāts.

Tādus grozījumus ierosināja Lietuvas Aizsardzības ministrija. Likumprojektā paredzēts, ka valdība apstiprinās sarakstu ar valstīm un teritorijām, kurp profesionālie karavīri nedrīkstēs doties ārpus dienesta pienākumiem.

Decembra sākumā ministrija publicēja provizorisko sarakstu ar valstīm un teritorijām, kurā iekļauta ne tikai uz Krievija un tās okupētā Ukrainas Krimas pussala, Baltkrievija, bet arī Armēnija, Azerbaidžāna, Kazahstāna, Ķīna, Moldovas Piedņestras reģions, Tadžikistāna, Turkmenistāna, Uzbekistāna un Gruzijas Abhāzijas un Dienvidosetijas reģioni.

Profesionāliem karavīriem arī būs aizliegts doties uz valstīm vai teritorijām, uz kurām došanos saviem pilsoņiem aizliegusi Lietuvas Ārlietu ministrija vai arī ir izdevusi aicinājumu nekavējoties doties no turienes prom.

Saskaņā ar Seima atbalstītajiem grozījumiem valdība varētu noteikt gadījumus, tostarp izņēmumus personisku apstākļu dēļ, un kārtību, kad profesionālā dienesta karavīri uz sarakstā iekļautajām ārvalstīm vai teritorijām varētu doties ar atļauju vai izbraukšanas informācijas deklarāciju.

Aizsardzības ministrija apgalvo, ka šāds aizliegums ir saistīts ar valsts drošības interesēm.

Septembra beigās Lietuvas Nacionālais krīžu vadības centrs ziņoja, ka cilvēki, kas strādā ar klasificētu informāciju, nevarēs doties uz Krieviju, Baltkrieviju un citām valstīm, kas rada draudus Lietuvai.

Centrs norādīja, ka šie ierobežojumi skars aptuveni 56 000 cilvēku.

Lēmums ierobežot dažiem Lietuvas pilsoņiem ceļošanu uz nedraudzīgām valstīm ir saistīts ar informāciju, ka Baltkrievijas izlūkdienesti jau kādu laiku pastiprina savas aktivitātes uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas. Saskaņā ar Lietuvas izlūkdienestu sniegto informāciju Lietuvas pilsoņi tiek nopratināti robežkontroles punktos un ar šantāžas un psiholoģiskā spiediena palīdzību spiesti sadarboties ar Baltkrievijas izlūkdienestiem.

Pasaulē

Amerikā 1967. gada 12. janvārī nomira 73 gadus vecais Džeimss Bedfords. Viņš jau ilgu laiku slimoja ar nieru vēzi, tā metastāzes bija sasniegušas plaušas. Tomēr pēc nāves Džeimss netika kremēts vai apglabāts zārkā - viņš kļuva par pirmo cilvēku, kurš tika iesaldēts ar mērķi atdzīvināt vēlāk, kad zinātne un tehnoloģijas būs pietiekami attīstītas, lai viņu varētu izglābt. Ar stāstu dalās “postimees.ee”.

Svarīgākais