Somija un Krievija izbeidz vienošanos par pārrobežu sadarbību

© Lauri Heino/LEHTIKUVA/SIPA/Scanpix/Leta

Somija izstājusies no vienošanās ar Krieviju par pārrobežu sadarbību, atbildot uz Maskavas lēmumu izstāties no vienošanās, paziņoja Somijas valdība.

Somijas izstāšanās no vienošanās spēkā stāsies nākamā gada 24.janvārī, kad beidzas pašlaik spēkā esošās vienošanās termiņš.

Dokumentā par izstāšanos no vienošanās norādīts, ka "līgums tika izbeigts pēc otras puses iniciatīvas, tādēļ atceļams ir tikai lēmums par līguma stāšanos spēkā".

Somija un Krievija vienošanos par pārrobežu sadarbību parakstīja 2012.gadā. Līgumā abas puses apņēmās "stiprināt pārrobežu sadarbību un attīstīt to uz vienlīdzības un savstarpēja izdevīguma pamata”, kā arī izstrādāt un ieviest ar teritoriālās attīstības stratēģiju, kā arī palielināt investīciju aktivitāti pierobežas teritorijās.

Krievijas premjerministrs Mihails Mišustins rīkojumu par izstāšanos no pārrobežu sadarbības vienošanās ar Somiju parakstīja oktobrī. Krievijas Ārlietu ministrija par to informēja Somiju.

Novembrī Somija paziņoja, ka nelegālo migrantu no trešajām valstīm plūsmas palielinājuma dēļ līdz 13.decembrim tiek slēgti visi robežšķērsošanas punkti ar Krieviju, izņemot robežšķērsošanas punktu Vainikalā kravas vilcienu satiksmei.

Kopš augusta uz Somijas robežas no Krievijas krasi palielinājās patvēruma lūdzēju no Irākas, Sīrijas, Jemenas, Somālijas un citām Tuvo Austrumu un Āfrikas valstīm. Lielākajai daļai personu nav dokumentu, kas nepieciešami iekļūšanai Somijā. Kopš novembra sākuma tādu nelegālo migrantu skaits uz Krievijas-Somijas robežas pārsniedzis 600.

Somijas varasiestādes uzskata, ka Krievijas puse apzināti organizē migrantu plūsmu. Somijas premjerministrs Peteri Orpo paziņoja, ka Krievija "bez žēlastības izmanto trešo valstu pilsoņus". "Šos cilvēkus stumj uz robežu un neielaiž atpakaļ," Krievijas amatpersonu rīcību raksturoja Orpo.

Pasaulē

Krievija gatavojas sākt pilna mēroga karu ar NATO – par šādu iespējamību nesen paziņoja Vācijas federālais izlūkdienests. Šo iespējamību pastiprināja arī ziņa, ka Krievijas diktators Putins gatavojas no 1. aprīļa līdz 15. jūlijam armijā iesaukt 160 000 pilsoņu vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Vai drīz varam sagaidīt okupantu pūļus pie Latvijas robežas? Jautājums ir skarbs, taču pamatots. Tomēr jāatgādina, ka militārā kontingenta papildinājums Krievijā notiek divas reizes gadā, tā ka šis ir vienkārši kārtējais iesaukums.

Svarīgākais