Austrālijas valdība trešdien ierosināja likumprojektu, kas ļautu apcietināt daļu no aptuveni 140 imigrantiem, kuri atbrīvoti trīs nedēļu laikā kopš Augstākās tiesas sprieduma, ka viņu beztermiņa aizturēšana neatbilst valsts pamatlikumam.
Austrālijas iekšlietu ministre Klēra O'Nīla pavēstīja, ka steidzamības kārtā tiek īstenoti nosacījumi preventīvas aizturēšanas režīmam.
2021.gadā Austrālijas Augstākā tiesa atstāja spēkā likumu, kas ļauj ekstrēmistus cietumā paturēt vēl piecus gadus pēc soda termiņa izciešanas, ja viņi joprojām rada apdraudējumu.
O'Nīla norādīja, ka valdība vēlas paplašināt preventīvās aizturēšanas attiecināšanu ne tikai uz terorismu, bet arī uz citiem noziegumiem, piemēram, pedofiliju.
Ministre atzina, ka vēlētos, lai visi atbrīvotie imigranti - tādu pašlaik ir 141 - paliktu cietumam līdzīgā aizturēšanas institūcijā, ja sods ir izciests, bet viņus nevar deportēt. Viņa atteicās komentēt, cik daudzus no imigrantiem varētu atkal aizturēt saskaņā ar valdības ierosinātajiem grozījumiem.
Cilvēktiesību advokāti apgalvo, ka Austrālijas valdība nosaka bargākus sodus atsevišķiem noziedzniekiem tikai tādēļ, ka viņi nav Austrālijas pilsoņi.
Jauno likumu Austrālijas valdība nolēma izstrādāt pēc tam, kad Augstākā tiesa otrdien publicēja pilno spriedumu 8.novembra lēmumam atbrīvo kādu Mjanmas rohindžu vīrieti bez noteiktas valstiskās piederības, kurš notiesāts par desmit gadus veca zēna izvarošanu.
Valdības juristi secināja, ka septiņu tiesnešu kolēģijas spriedums ļauj izmantot iespēju pagarināt imigrantu aizturēšanu, ja viņi apdraud sabiedrību, taču lēmums jāpieņem tiesnesim, nevis ministram.
Augstās tiesa spriedumā norādīts, ka valdība nevar noteikt beztermiņa aizturēšanu ārvalstniekiem, kuriem atteikta Austrālijas vīza, bet kurus nevar izraidīt uz dzimteni un kurus nepieņem neviena trešā valsts.
Augstākās tiesas sprieduma dēļ atbrīvotie imigranti lielākoties ir krimināli sodīti. Viņu vidū ir cilvēki, kuri citu iemeslu dēļ nav saņēmuši vīzu. Daži no atbrīvotajiem vīzas atteikumu apstrīd tiesā, bet daži ir bēgļi.
Lielākajai daļai pēc atbrīvošanas jānēsā elektroniskās uzraudzības ierīces un jāatrodas dzīvesvietā komandantstundas laikā.