Izraēla nav apmierināta ar Īrijas premjera "tvītu" un izsauc vēstnieku

© EPA/Scanpix/Leta

Izraēlas Ārlietu ministrija svētdien pavēstīja, ka ir izsaukusi Īrijas vēstnieku saistībā ar Īrijas premjerministra Leo Varadkara tvītu, kurā pausts gandarījums par deviņus gadus vecas Īrijas un Izraēlas izcelsmes meitenes Emīlijas Handas atbrīvošanu no "Hamās" gūsta, bet nav, kā uzskata Izraēla, pausts pienācīgs nosodījums "Hamās".

"Nevainīgs bērns, kas bija pazudis, ir atrasts un nodots atpakaļ, un mēs uzelpojam ar lielu atvieglojumu. Mūsu lūgšanas ir uzklausītas," sociālajā tīklā "X" ierakstījis Varadkars.

Izraēlas valdība kritizēja premjera tvītu, norādot, ka tajā tas, kas notika ar Handu, izklausās pēc pazušanas, nevis vardarbīgas nolaupīšanas.

"Premjerministra kungs! Šķiet, ka jūs esat zaudējis savu morālo kompasu un jums būtu jāpārliecinās par lietu reālo stāvokli. Emīlija Handa nebija "pazudusi", viņu nolaupīja terora organizācija, kas ir briesmīgāka par "Islāma valsti"," platformā "X" pauda Izraēlas ārlietu ministrs Eli Koens.

Izraēlas ministrs sociālajā tīklā arī apgalvoja, ka Īrijas premjers "mēģina leģitimizēt un normalizēt teroru", kā arī izsauca Īrijas vēstnieku nosodījuma paušanai.

Īrijas valdības pārstāvji nekavējoties pauda atbalstu premjerministram.

Varadkars "nepārprotami nosodījis "Hamās" vardarbību un aicinājis Izraēlas bruņotos spēkus uz savaldību", sacīja Īrijas valsts finansējuma ministrs Paskāls Donohjū.

Īrijas Ārlietu ministrija norādīja, ka "valdība ir skaidri visos posmos paudusi, ka visi "Hamās" sagrābtie ķīlnieki ir jāatbrīvo nekavējoties un bez nosacījumu izvirzīšanas".

Īrijas vēstnieks ar Izraēlas Ārlietu ministrijas amatpersonām tiksies pirmdien, norādīja Īrijas Ārlietu ministrija.

Kopš Izraēlas un "Hamās" kara sākuma šī ir trešā reize, kad Izraēla izsauc kādas valsts vēstnieku.

Izraēla izsaukusi arī Spānijas un Beļģijas vēstniekus, pēc tam kad šo valstu līderi bija kritizējuši Izraēlu par lielo mierīgo iedzīvotāju upuru skaitu Izraēlas ofensīvā Gazas joslā.

Spānijas līderis arī aicinājis Eiropas Savienību atzīt Palestīnas valsti.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais