Turcijas parlaments sāk debatēt par Zviedrijas pieteikumu dalībai NATO

© Scanpix/ZUMA Press

Turcijas parlamenta ārlietu komiteja ceturtdien sāks apspriest Zviedrijas lūgumu uzņemt to NATO.

Zviedrijas dalība ir jāapstiprina visiem 31 NATO sabiedrotajiem. Turcija un Ungārija to vēl nav izdarījušas.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans oktobrī iesniedza Turcijas parlamentam ratificēšanai protokolu par Zviedrijas uzņemšanu NATO. Pēc parlamenta ārlietu komitejas apstiprinājuma teksts tiks nodots balsošanai parlamentam un pēc apstiprināšanas parlamenta sēdē Zviedrijas uzņemšanas protokola ratificēšanas process Turcijā būs pabeigts.

Pēc tam Turcija nodos ASV dokumentu, kas apstiprina Zviedrijas pievienošanos NATO.

Zviedrija pieteikumu dalībai aliansē iesniedza kopā ar Somiju vēl pērn pēc tam, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Somija aprīlī kļuva par alianses dalībvalsti.

Turcija aizkavēja Zviedrijas pievienošanos NATO, apsūdzot šo valsti par pārāk iecietīgu attieksmi pret personām un grupām, kuras Ankara uzskata par draudiem tās drošībai vai 2016.gadā notikušā valsts apvērsuma mēģinājuma līdzdalībniekiem.

Turciju ir sadusmojusi arī demonstrācijas, ko Zviedrijā sarīkojuši kurdu separātistu bruņotā grupējuma "Kurdistānas strādnieku partija" (PKK) atbalstītāji, un protesta akcijas, kurās dedzināts Korāns.

Turcija mainīja savu nostāju pēc tam, kad Stokholma solīja padziļināt sadarbību ar Turciju terorisma apkarošanā un atbalstīt Turcijas centienus atdzīvināt tās pieteikumu dalībai Eiropas Savienībā (ES). Turklāt NATO vienojās izveidot īpašu terorisma apkarošanas koordinatoru.

Turcijas parlamenta spīkers Numans Kurtulmušs šonedēļ videokonferencē savam zviedru kolēģim pauda cerību, ka process tiks pabeigts pēc iespējas ātrāk, vēstīja ziņu aģentūra "Anadolu".

Turcijas piekrišana Zviedrijas dalībai NATO ir saistīta arī ar Ankaras centieniem iegādāties no Savienotajām Valstīm jaunus iznīcinātājus F-16 un modernizēt savu esošo iznīcinātāju floti. Tomēr gan ASV, gan Turcijas amatpersonas ir uzsvērušas, ka šāds darījums nebūs saistīts ar Zviedrijas dalību NATO.

Tikmēr Ungārija ir apturējusi Zviedrijas pieteikumu dalībai NATO, apgalvojot, ka zviedru politiķi ir stāstījuši klajus melus par Ungārijas demokrātijas stāvokli.

Svarīgākais