Salīdzinot ar Latvijas un Igaunijas iedzīvotājiem, Lietuvas iedzīvotāji mākslīgā intelekta jeb AI tehnoloģijas savā ikdienā izmanto retāk. Baltijas valstu iedzīvotāju viedokļu aptauja, kas veikta šā gada oktobrī, liecina, ka tikai 19% lietuviešu izmanto tādus AI risinājumus kā "ChatGPT", "Bard", "Claude" vai citus, ziņo lrytas.lt
Savukārt gan Latvijā, gan Igaunijā AI tehnoloģijas ikdienā izmanto vismaz 27% iedzīvotāju, turklāt AI izmantošanas tendences ilustrē pieaugošo digitālo prasmju plaisu sabiedrībā - jaunāki iedzīvotāji un sabiedrības segmenti ar augstākiem ienākumiem AI izmanto ievērojami vairāk.
Kā liecina pētījuma dati, Lietuvā aktīvākie AI lietotāji ir 18-29 gadus veci jaunieši, kamēr tikai 8% seniori vecuma grupā virs 60 gadiem ir pazīstami ar AI.
Latvijā AI tehnoloģijas izmanto 58 procenti 18-29 vecuma grupā aptaujāto, savukārt pārējās vecuma grupās šis rādītājs svārstās no 38 līdz 11 procentiem. Igaunijā mākslīgā intelekta tehnoloģijas jau kļuvušas par ierastu rīku 56 procentiem no 18-29 gadus veciem cilvēkiem, un citās vecuma grupās tādi ir no 34 līdz 8 procentiem.
Pētījumā izcelta arī ienākumu ietekme - vairāk AI lietotāju ir to cilvēku vidū, kuriem ir lielāki ienākumi.
Inovāciju izmantošanas aktivitāte ir cieši saistīta ar iedzīvotāju ekonomisko situāciju visās trijās Baltijas valstīs - AI tehnoloģijas izmanto katrs trešais (34%) Lietuvas iedzīvotājs, kurš saņem 1501 un vairāk eiro mēnesī, kamēr Latvijā šis rādītājs ir 49%, bet Igaunijā 32%, bet
mājsaimniecībās ar zemākiem ienākumiem šis rādītājs samazinās uz pusi vai pat vairāk.