NATO ģenerālsekretāra vietnieks nosauc alianses divus galvenos pretiniekus

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Dažu pēdējo gadu laikā Ziemeļatlantijas alianse ir paveikusi ļoti daudz, lai varētu droši teikt, ka tā ir spējīga aizstāvēt katru kvadrātcentimetru savas teritorijas, un labākais pierādījums tam, ka atturēšanas politika strādā, ir fakts, ka kopš kara sākuma neesam pieredzējuši apzinātus uzbrukumus sabiedroto teritorijai no Krievijas puses, intervijā aģentūrai LETA "Rīgas konferences" laikā sacīja NATO ģenerālsekretāra vietnieks izlūkošanas un drošības jautājumos Deivids Ketlers.

Briseles un Madrides samitos NATO ne tikai pieņēma ļoti spēcīgu komunikē par strauji mainīgo un samērā negatīvo drošības vidi, ko rada Krievijas nelegālais karš pret Ukrainu, bet arī jaunu NATO stratēģisko koncepciju - otro svarīgāko NATO dokumentu pēc Vašingtonas līguma par NATO izveidošanu, norādīja Ketlers un paskaidroja, ka ar stratēģisko koncepciju 31 sabiedroto valstu līderi nosaka, kādu drošības vidi tie prognozē nākošajiem desmit gadiem, ko viņi plāno paveikt, kādas aktivitātes viņi nosaka par prioritārām.

"Turklāt šī bija pirmā reize, kad skaidri pateicām, ka alianse sev redz divus galvenos pretiniekus - Krieviju kā valstisku aktoru un terorismu kā nevalstisku aktoru," viņš sacīja.

NATO ģenerālsekretāra vietnieks uzsvēra, ka atturēšanas politika neapšaubāmi strādā.

"Kad alianse saka, ka esam gatavi aizstāvēt katru kvadrātcentimetru NATO teritorijas, mēs to domājam burtiski. Un tas ir brīnišķīgs atturēšanas līdzeklis. Vēlos norādīt, ka kopš kara sākuma neesam pieredzējuši apzinātus uzbrukumus mūsu sabiedroto teritorijai no Krievijas puses. Domāju, ka tas ir labākais pierādījums, ko varu jums sniegt tam, ka atturēšana strādā," sacīja Ketlers.

Viņš norādīja, ka pēdējo dažu nedēļu notikumi arī ir apliecinājuši, ka runa nav tikai par Krievijas karu pret Ukrainu, lielas bažas rada arī nestabilitāte, kas noved pie terorisma, par efektu, kādu terorisms rada sabiedrībās, kas atrodas ne tikai pie NATO robežām, bet arī NATO sabiedroto valstu iekšienē. Ketlers uzsvēra, ka alianse arī šajā ziņā var nodrošināt aizsardzības spējas, palīdzību institucionālās kapacitātes stiprināšanā, lai sabiedrotie varētu ar šo problēmu tikt galā tāpat, kā ar Krievijas radītajiem draudiem.

Runājot par izaicinājumiem spiegošanas jomā, Ketlers uzsvēra, ka pēdējo divu gadu laikā prāvs skaits sabiedroto ir veikuši nozīmīgas darbības pret Krievijas spiegošanas centieniem - tie tiek aizvien biežāk atklāti un par tiem tiek paziņots sabiedrībai. Tāpat daudz tiek strādāts arī, lai nākotnē novērstu sabotāžas aktus.

"Esam pieredzējuši indēšanas, slepkavības, mēģinājumus ietekmēt vēlēšanas - visas šīs ļaunprātīgās darbības ir veikusi Krievija, turklāt tās spiegošanas un drošības dienesti nav veikuši tikai no Krievijas, bet arī no citu valstu iekšienes, ieskaitot NATO sabiedrotās. Mūsu redzamākās darbības ir šajās aktivitātēs iesaistīto krievu izsūtīšanas," sacīja NATO ģenerālsekretāra vietnieks.

Viņš norādīja, ka ļoti svarīga ir koordinācijas stiprināšana: "Redzam to gan NATO, gan Eiropas Savienībā (ES), valstīm vairāk daloties ar informāciju, veicot darbības kopā ar partneriem, lai atklātu un saprastu situāciju un tad koordinēti rīkotos, lai cita starpā arī izslēgtu iespēju, ka aģenti, kas identificēti vienā vietā, nevarētu uzrasties citā vietā un radīt tur problēmas."

Ketlers arī pauda pārliecību, ka NATO dalībvalstis šobrīd ir daudz gatavākas novērst iejaukšanos to vēlēšanās. Arī ASV dažos pēdējos gados ir paveikušas lielu darbu tādās jomās kā kiberdrošība, fiziskā drošība, pretizlūkošana, pretdarbība ļaunprātīgai ietekmēšanai un nepatiesas informācijas atspēkošana, viņš sacīja.

"Protams, es neparedzu, ka vairs nenotiks Krievijas vai citu valstu mēģinājumi ietekmēt jebkuras vēlēšanas tuvākajos gados. Neviens vairs nav tik naivs. Tomēr ASV un arī citas valstis ir darījušas ļoti daudz, lai padarītu sevi izturīgākas pret šiem draudiem," norādīja Ketlers. "Nodrošināt, lai vēlēšanas ir drošas un godīgas, ir fundamentāli svarīgi, tas ir galvenais instruments, ar kura palīdzību mūsu cilvēki īsteno savas tiesības būt brīviem un dzīvot demokrātijā. Cilvēkiem jābūt drošiem, ka katrai mūsu balsij ir nozīme. Mēs visi saprotam, cik svarīgi tas ir, tāpēc ir smagi strādāts, lai nodrošinātu, ka vēlēšanas būs pasargātas no ārējas ietekmes."

Svarīgākais