“Putins pārrēķinājās,” Bloomberg novērtē Kremļa gāzes sabrukuma apmērus

© Scanpix

Krievijas Federācija ir uz gadu desmitiem zaudējusi Eiropas gāzes tirgu, un tā ir viena no lielākajām Kremļa aprēķina kļūdām, raksta Bloomberg.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, mēģinot izmantot energoresursus, lai šantažētu Rietumus, kļūdījās aprēķinos. Rezultātā Krievija zaudēja Eiropas gāzes tirgu uz gadu desmitiem, ja ne uz visiem laikiem, ir pārliecināti Bloomberg analītiķi.

Pirms iebrukuma Ukrainā Krievijas daļa pasaules gāzes tirdzniecības tirgos bija aptuveni 30%, bet līdz 2030. gadam šī daļa tiks samazināta vismaz uz pusi, norāda eksperti.

“Gazprom” pirms kara Ukrainā uz Eiropu pārsūknēja aptuveni 150 miljardus kubikmetru gāzes gadā - tas atnesa Krievijai ļoti lielus ienākumus dolāros, cita starpā pateicoties augstajām cenām Eiropas tirgos. Tagad, pateicoties Putinam un viņa “speciālajai operācijai”, tā ir zaudējusi ES gāzes tirgu.

Alternatīvas atrašana izrādījās ārkārtīgi sarežģīta - arī Ķīna izrādījās neieinteresēta Krievijas gāzes piegāžu palielināšanā, bet Pekina piekrita pirkt Krievijas energoresursus tikai ar milzīgām atlaidēm. Piemēram - Krievija pārdod savu gāzi Ķīnai par cenu 272 dolāri par tūkstoti kubikmetru, bet Eiropas cena ir 482 dolāri.

Maskavai ne tikai neizdevās pārliecināt Ķīnas līderi būvēt jauno Sibīrijas gāzes vadu, bet pat palielināt piegādes caur jau esošo. 2023. gada martā Putins ierosināja palielināt gāzes eksportu līdz 100 miljardiem kubikmetru gadā, taču saņēma kategorisku atteikumu.

Pat ja situācija normalizēsies, Krievija vairs nespēs atgūt dominējošo stāvokli Eiropas gāzes tirgū, norāda eksperti, jo ES veic izlēmīgus pasākumus, lai samazinātu enerģijas patēriņu, un līdz šīs desmitgades beigām tā plāno sasniegt 50 miljardus kubikmetru gadā, turklāt reģionam jau ir savi uzticami piegādātāji.

"Gazprom nav izredžu," žurnālistiem sacīja eksperts Aleksandrs Rjazanovs. Viņš vērsa uzmanību, ka jūnijā un jūlijā Krievijas uzņēmums cieta zaudējumus vairāk nekā 1 triljona rubļu apmērā un šobrīd samazina ražošanu par 25%.

"Atslēdzot Eiropu no gāzes, Putins veica kļūdainus aprēķinus," sacīja Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra eksperte Marija Sņegovaja, secinot, ka Krievijas Federācija beidz pastāvēt kā gāzes lielvalsts.

Svarīgākais