ASV IT firmas nodarbinājušas tūkstošiem Ziemeļkorejas speciālistu

© SCANPIX

Tūkstošiem informācijas tehnoloģiju darbinieku, kas ir noslēguši līgumus ar ASV uzņēmumiem un strādā attālināti, gadiem ilgi ir slepeni sūtījuši miljoniem dolāru no savām algām Ziemeļkorejai, kas šos līdzekļus izmantojusi savai ballistisko raķešu programmai, paziņojušas ASV Federālā Izmeklēšanas biroja (FIB) un Tieslietu ministrijas amatpersonas.

Tieslietu ministrija trešdien paziņoja, ka IT darbinieki, ko nolīgusi Ziemeļkoreja un norīkojusi attālināti strādāt uzņēmumos Sentluisā un citviet ASV, ir izmantojuši viltotu identitāti, lai iekārtotos darbā šajos uzņēmumos. Viņu nopelnītā nauda tika novirzīta Ziemeļkorejas ieroču programmai, preses konferencē Sentluisā paziņoja FIB vadītāji.

Federālās varasiestādes paziņoja, ka izmeklēšanas ietvaros konfiscējušas 1,5 miljonus ASV dolāru.

Sentluisas FIB biroja īpašais aģents Džejs Grīnbergs norādīja, ka jebkurš uzņēmums, kas algojis ārštata IT darbiniekus, visticamāk, ir pieņēmis darbā kādu, kas piedalījās šajā shēmā. "Šī shēma ir tik izplatīta, ka uzņēmumiem jābūt modriem, lai pārliecinātos, ko viņi pieņem darbā," norādīja Grīnbergs. "Kā minimums, FIB iesaka darba devējiem veikt papildu proaktīvus pasākumus attiecībā uz attālinātiem IT darbiniekiem, lai ļaundariem būtu grūtāk noslēpt savu identitāti," viņš piebilda.

Amatpersonas nenosauca uzņēmumus, kas neapzināti pieņēmuši darbā Ziemeļkorejas darbiniekus, un nenorādīja, kad šī shēma sākusi darboties. Tiesas dokumentos apgalvots, ka Ziemeļkorejas valdība nosūtījusi tūkstošiem kvalificētu IT darbinieku uz Ķīnu un Krieviju, lai viņi, dzīvojot tur, spētu apmānīt uzņēmumus ASV un citās valstīs un iekārtoties tajos darbā kā ārštata darbinieki.

Šie IT darbinieki gadā nopelnīja miljoniem dolāru, kas tika izmantoti Ziemeļkorejas ieroču programmām. Dažos gadījumos Ziemeļkorejas darbinieki arī iefiltrējās datortīklos un nozaga informāciju no uzņēmumiem, kas viņus bija nolīguši, norādīja Tieslietu ministrija. Viņi arī saglabāja piekļuvi, lai nākotnē īstenotu hakeru uzbrukumus un izspiešanas shēmas.

Ziemeļkoreja kopš 2022.gada sākuma ir izmēģinājusi vairāk nekā 100 raķešu, un septembrī Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns paziņoja, ka Ziemeļkorejai būtu strauji jāpalielina kodolieroču ražošana un jāuzņemas lielāka loma to valstu koalīcijā, kas stājas pretī ASV.

Februārī ANO eksperti paziņoja, ka Ziemeļkorejas hakeri, kas strādā valdības labā, pagājušajā gadā nozaguši rekordlielus virtuālos aktīvus, kuru vērtība tiek lēsta no 630 miljoniem līdz vairāk nekā vienam miljardam dolāru.

Pasaulē

“Tousaint Louverture” starptautiskā lidosta Haiti galvaspilsētā Portoprensā apturējusi plānotos lidojumus pēc tam, kad nosēšanās laikā tika sašauta aviokompānijas “Spirit Airlines” lidmašīna “Airbus A320neo”, ziņo “BBC”.

Svarīgākais