Darba tirgus un mākslīgā intelekta jeb AI speciālisti atklājuši, kurās profesijās darbu varētu paveikt, izmantojot uz AI balstītas lietojumprogrammas, ziņo tv3.lt.
Šobrīd īpaši populāra ir programma ChatGPT, to savā darbā izmanto dažādi speciālisti - juristi, finansisti, tekstu autori, tulkotāji un redaktori, un tieši šo profesiju pārstāvjiem vajadzētu satraukties par aroda maiņu.
Pavisam nesen tika prezentēta jauna tērzēšanas robota "GPT-4" versija, kas darbojas vēl ātrāk un precīzāk.
“Programma veica dažādus testus, kuru rezultāti bija pārsteidzoši. Tērzēšanas robots nokārtoja advokāta kvalifikācijas eksāmenu, tiesību zinātņu augstskolas uzņemšanas pārbaudījumu, matemātikas un valodas iestājeksāmenus. Visos testos programma ieguva vismaz 88 procentus," sacīja Martinas Vrubliauskas no “Bite Lietuva”.
“Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka mākslīgais intelekts saņemto informāciju vērtē burtiski, nevis interpretē. Tieši tāpēc, runājot par profesijām, kurās jāskatās dziļāk, jāizvērtē ne tikai digitalizētā informācija, bet arī tā, kas tiek lasīta "starp rindiņām", bez cilvēka palīdzības AI neizdosies tikt galā.
Jā, AI var salīdzinoši kvalitatīvi novērtēt tiesību aktus, tomēr tas neaizstās tik svarīgo cilvēku komunikāciju juridiskajā darbā,” mierināja eksperts.
Lietuvas Advokātu padomes prezidents Mindaugs Kukaitis sacīja, ka pat 25 procenti juristu darba varētu tikt automatizēts, izmantojot rīkus, kas vienkāršo vai novērš daudzus atkārtotus uzdevumus, un kas aizņem lielu jurista dienas daļu, ļaujot koncentrēties uz to, kas šķiet vissvarīgākais.
“Atsevišķi mākslīgā intelekta instrumenti var veikt efektīvu informācijas, piemēram, tiesību aktu un lēmumu meklēšanas funkciju, var automatizēt noteiktus procesus un novērst noteiktas cilvēka kļūdas. Taču pagaidām galvenais AI mīnuss juridiskajā sfērā, manuprāt, ir tas, ka tas spēj apstrādāt tikai esošo informāciju, bet nerada jaunas domāšanas, juridiskas inovācijas. Un tieši tāpēc jūs nevarat aizstāt advokātu kā speciālistu ar mākslīgo intelektu,” sacīja Advokātu padomes prezidents.
“Bite Lietuva” vadītājs uzskata, ka uz AI balstīti risinājumi ar laiku varētu pārņemt tulkotāju, teksta veidotāju un redaktoru profesijas.
“Jau šobrīd AI lieliski apstrādā, veido, gatavo dažādus tekstus, apstrādā informāciju, labo citu sniegtos datus. Tomēr mākslīgais intelekts joprojām diez vai radīs jaunu informāciju pats no sevis, drīzāk tas darbojas ar jau esošajiem cilvēku prāta darinājumiem.”
Pēc viņa teiktā, arī grāmatvedības un grāmatvedības profesiju pārstāvji drīzumā varēs nodot AI vienkāršākās darba funkcijas.
"Viņi paši varēs strādāt ar sarežģītākiem uzdevumiem, kas prasa radošumu un praktiskas iemaņas.
Domāju, ka drīzumā mainīsies arī datu analītiķu pozīcija - lai arī tā nepazudīs, tikai attīstīsies un mainīsies.
Mūsdienās mākslīgais intelekts ir tikai palīdzība cilvēkam, kurš vēlas darbu paveikt ātrāk un labāk. Šajā gadījumā cilvēks spēs pievērst lielāku uzmanību uzdevumiem, kuros nepieciešama empātija, pieredzes izvērtēšana vai radoša pieeja. Cilvēciskais kontakts joprojām ir un būs vajadzīgs.”