Otrdiena, 28.novembris

redeem Olita, Rita, Vita

arrow_right_alt Pasaulē

Ukrainas kara 578. diena. Jaunākā informācija [papildināts 20:15]

© Scanpix/ZUMA Press

Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Ukrainas karā 24. septembrī. Ukraina jau vairāk kā pusotru gadu varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu.

20:15. Krievi nometuši aviobumbas uz Hersonas apgabala, vēsta pravda.com.ua.

19:00. Tehnisku iemeslu dēļ Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sestdien zaudējuši sakarus ar bezpilota lidaparātu, kas mācībās "Namejs 2023" tika izmantots sauszemes novērošanai Latvijas-Krievijas pierobežā, informē Aizsardzības ministrija (AM).

Sakari ar lidaparātu pārtrūka Latvijas teritorijā, un tā potenciālo nosēšanās vietu noteica iepriekš uzņemtā lidojuma trajektorija un vēja virziens. Ir liela varbūtība, ka novērošanas lidaparāts nosēdās Krievijas teritorijā.

Kā skaidro AM, ņemot vēra Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, Latvijas ārējo robežu, gaisa telpas un teritoriālo ūdeņu uzraudzīšana tiek veikta pastiprinātā režīmā. Tāpat NATO sabiedrotie rotācijas kārtībā nodrošina gaisa telpas patrulēšanas misiju virs visām Baltijas valstīm, norāda AM.

17:00. Krievijas opozīcijas politiķis Vladimirs Kara-Murza, kuram piespriesti 25 cietumā par Krievijas izvērstā kara Ukrainā nosodīšanu, nogādāts izciest sodu stingra režīma kolonijā Sibīrijā, svētdien paziņoja viņa advokāts.

Kara-Murza pavasarī slēgtā tiesas prāvā tika notiesāts par valsts nodevību, tā dēvētajām viltus ziņām par armiju un piedalīšanos "nevēlamas organizācijas" darbībā.

"Vladimirs Kara-Murza ir nogādāts Omskas stingrās drošības kolonijā IK-6, lai izciestu sodu," paziņoja viņa advokāts Vadims Prohorovs. "Viņš uzreiz tika ievietots izolatorā."

15:00. Polijas prezidents Andžejs Duda paziņojis, ka viņa valsts ir sagatavojusi tranzīta koridorus Ukrainas labības eksportam.

"Polijā ir sagatavoti tranzīta koridori, pateicoties kuriem Ukrainas graudus varēs pārvadāt caur Poliju un eksportēt, kur nepieciešams. Mēs cenšamies palīdzēt Ukrainai un tām valstīm, kurām šī palīdzība ir nepieciešama," sacīja Duda.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka uzskata par pareizu Polijas valdības lēmumu pagarināt aizliegumu pārdot Ukrainas graudus Polijas tirgū.

13:00. Vācija paziņojusi par jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai 400 miljonu eiro apmērā.

Ukraina saņems zenītartilērijas tankus "Gepard", zenītraķešu kompleksus "IRIS-T" un 200 bruņumašīnas MRAP. Palīdzības pakete ietvers arī 155 milimetru artilērijas šāviņus, mīnmetēju munīciju un raķetes AT-2 mīnu attālinātai izvietošanai.

Turklāt Ukraina saņems ziemas tehniku, rezerves daļu komplektus jau piegādātām sistēmām, transportlīdzekļus un 50 bezpilota lidaparātus.

11:30. Ukrainas bruņotie spēki vēl nav pārvarējuši visas Krievijas aizsardzības pozīcijas pie Verboves ciema, un Ukrainas spēku virzīšanās ātrums viņu izrāviena zonā joprojām nav skaidrs, teikts Vašingtonas Kara studiju institūta (ISW) jaunākajā apskatā.

Ukrainas spēku pārvarētās krievu pozīcijas Zaporižjas rietumos nav dziļi ešelonētās Krievijas aizsardzības pēdējā robeža, bet gan vislabāk sagatavoto lauka nocietinājumu ķēde, kas ietilpst aizsardzības līnijas struktūrā aptuveni 1,7-3,5 km uz rietumiem no Verboves ciema.

10:26. Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz svētdienas rītam sasnieguši 275 850 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 390 iebrucēji.

09:00. Ukrainas karaspēks pavirzījies tuvāk Zaporožas apgabalam, ziņo pravda.com.ua.

00:10. Latvijas policistes dalību Starptautiskajā krimināltiesā (SKT) Krievijas pastrādāto kara noziegumu izmeklēšanai plānots pagarināt līdz nākamā gada aprīlim.

Lai nodrošinātu izdevumu segšanu, kas saistīti ar Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes pulkvežleitnantes Olgas Trockas dienesta pienākumu izpildes pagarināšanu krimināltiesā, no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem valdība nākamnedēļ plāno piešķirt 20 765 eiro, kā arī nākamā gada valsts budžeta sagatavošanas procesā plānots palielināt izdevumus 32 662 eiro apmērā.

IeM norādījusi, ka patlaban SKT galvenais resurss tiek veltīts Ukrainā izdarīto noziegumu izmeklēšanai, un SKT prokurors ar notu ir aicinājis dalībvalstis sniegt praktisku palīdzību Prokurora birojam.