Pirmdiena, 11.decembris

redeem Valdemārs, Valdis, Voldemārs

arrow_right_alt Pasaulē

Ukrainas kara 576. diena. Jaunākā informācija [papildināts 19:49]

© Scanpix

Teksta tiešraide - īsi un kodolīgi par svarīgāko Ukrainas karā 22. septembrī. Ukraina jau vairāk kā pusotru gadu varonīgi aizstāv savu zemi pret agresora iebrukumu.

19:49 Piektdien, 22. septembrī, Krievijas iebrucēji ar raķetēm apšaudīja Kremenčugu . Par to savā Telegram kanālā paziņoja Poltavas apgabala militārās pārvaldes vadītājs Dmitrijs Luņins.

"Ienaidnieks veica raķešu uzbrukumus Kremenčugai. Vienu raķeti notrieca pretgaisa aizsardzības spēki. Diemžēl trāpījums notika civilajā infrastruktūrā. Saskaņā ar provizorisko informāciju ir bojāgājušie un ievainotie," viņš sacīja.

Luņins norādīja, ka visi attiecīgie dienesti strādā trieciena vietā. Sīkāka informācija par uzbrukumu tiks paziņota vēlāk. 17:18 Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku oficiālais kanāls ziņoja, ka Kremenčugas virzienā lido spārnotā raķete.

18:54 Krievijas propaganda dara visu, lai radītu "plaša starptautiskā atbalsta" izskatu. Un Kremlis iesaista noziedzīgās darbībās atsevišķus ārvalstu pilsoņus, kuri ideoloģisku vai citu iemeslu dēļ piekrīt piedalīties atklātā farsā: slavē “Krievijas demokrātiju”, lamā “Ukrainas nacistus” un “Rietumu imperiālistus” un “ignorē”. okupācija. Par to ziņo Stratēģiskās komunikācijas un informācijas drošības centrs.

Departaments atgādināja, ka 2014.gada pseidoreferendumu apkaunojošā “leģitimizēšanā” īpaša loma bijusi tā dēvētajiem “ārzemju novērotājiem”. Apelējot uz viņu līdzdalību, Kremlis runāja par “plebiscītu” atbilstību starptautiskajām normām un standartiem un pārliecināja krievus, ka Krievijai ir daudz draugu ārzemēs starp politiķiem, žurnālistiem un intelektuāļiem.

18:04 Prezidents Džo Baidens paziņoja savam Ukrainas kolēģim Volodimiram Zelenskim, ka ASV nodrošinās nelielu skaitu tāla darbības rādiusa raķešu ATACMS, lai palīdzētu karā ar Krieviju.

Par to ziņo NBC News, atsaucoties uz trim amerikāņu amatpersonām un Kongresa pārstāvi, kuri ir iepazinušies ar diskusiju gaitu par ieroču piegādi Kijevai Baltajā namā.

16:35. Krievija atsākusi gaisa uzbrukumu sistemātisku kampaņu Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai, bet Ukrainas pretgaisa aizsardzība šiem uzbrukumiem ir sagatavota krietni labāk nekā pirms gada, piektdien sacīja Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs.

"Mēs saprotam, ka enerģētikas terora posms šajā apkures sezonā jau ir sācies," dienu pēc tam, kad Krievija uz Ukrainu bija izšāvusi 40 spārnotās raķetes, ekonomikas forumā Kijivā sacīja premjers.

"Mēs to redzam pirmajos uzbrukumos reģionālajām elektrības apakšstacijām pēdējo divu nedēļu laikā," norādīja Šmihaļs, minot arī uzbrukumus degvielas ražošanas un glabāšanas objektiem.

"Mēs esam krietni labāk sagatavoti un spēcīgāki nekā pērn. Protams, ziema būs smaga," sacīja premjers.

"Mēs tam esam labāk gatavi, jo mēs saprotam, ko gatavo ienaidnieks un ar kādiem draudiem un izaicinājumiem mēs sastopamies," viņš piebilda.

15:48. Ukrainas armija piektdien devusi raķešu triecienu Krievijas Melnās jūras kara flotes štābam Sevastopolē, okupētajā Krimā, paziņojis okupantu ieceltais Sevastopoles gubernators Mihails Razvožajevs.

Štāba ēka ir stipri cietusi. Spriežot pēc fotogrāfijām, kas uzņemtas notikuma vietā, sagrauts ēkas jums un vismaz viens augšējais stāvs.

Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka pēc trieciena viena militārpersona esot "pazudusi bez vēsts".

14:54. Zaporižjas apgabalā Robotines apvidū Ukrainas bruņutehnika ir izvirzījusies aiz Krievijas aizsardzības līnijas pēdējā slāņa, teikts Vašingtonas Kara studiju institūta (ISW) jaunākajā apskatā.

Iepriekš par to ziņoja arī laikraksts "Wall Street Journal", un ISW savā analīzē atsaucas gan uz šo publikāciju, gan citiem avotiem.

Video ar ģeolokācijas datiem, kas tīmeklī parādījās 21.septembrī, liecina, ka Ukrainas bruņutehnika Zaporižjas apgabalā jau atrodas uz dienvidiem no tā dēvētās Surovikina līnijas trešā, pēdējā, slāņa.

Video redzams, ka tehnika veikusi ierobežota rakstura kaujas darbības uz rietumiem no Verboves un 18 kilometru attālumā uz dienvidrietumiem no Orihivas - lielākās ukraiņu kontrolētās apdzīvotās vietas šajā apvidū.

Šobrīd vēl ir pāragri izdarīt secinājumus par to, ka Ukrainas armija pārrāvusi visus aizsardzības līnijas slāņus un spējusi ar kaujas mašīnām pārvarēt prettanku grāvjus un "pūķa zobus".

14:03. Sniedzot atbalstu atbildīgajām nozarēm - Satiksmes un Iekšlietu ministrijām - Tieslietu ministrija (TM) iesniegs Saeimā likumprojektu tiesiskā regulējuma izmaiņām, kas liegtu Latvijā uzturēties Krievijā un Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem.

Plānotās izmaiņas paredzētu Latvijas teritorijā iebraukušo transportlīdzekļu ar Krievijas un Baltkrievijas reģistrācijas numuriem īpašniekiem uzlikt pienākumu noteiktā laikā šos transportlīdzekļus pārreģistrēt Latvijā, noteiktu sekas un transportlīdzekļu īpašnieku atbildību šo pienākumu nepildīšanas gadījumā, kā arī novērstu šo personu izvairīšanos no atbildības par ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu.

Gadījumā, ja trīs mēnešu laikā netiktu veikta transportlīdzekļa pārreģistrācija vai izbraukšana no Latvijas, sekotu sankcijas, tostarp transportlīdzekļa konfiskācija.

"Jebkuram ciemiņam, kas ierodas Latvijā, ir jāciena mūsu valsts likumi un kārtība. Eiropas Savienības (ES) robežas šķērsošana ar Krievijā reģistrētu transportlīdzekli, līdz ar to arī atrašanās Latvijā, ir sankciju pārkāpums. Ja transportlīdzekļi ar Krievijas un Baltkrievijas numurzīmēm laicīgi netiktu pārreģistrēti, iespējams, tos varētu konfiscēt par labu Ukrainai, atbalstot tās armiju frontes līnijā," uzsvērusi ministre.

13:05. Situācija kara frontēs Ukrainā tikpat kā nemainās, tāpēc abas konflikta puses cenšas gūt pārsvaru, veicot triecienus dziļi pretinieka aizmugurē, teikts jaunākajā Lielbritānijas militārā izlūkdienesta ziņojumā.

Izlūkdienests veicis analīzi par "neparasti intensīvajiem triecieniem dziļi aizmugurē", kas pēdējo dienu laikā veikti gan Ukrainā, gan Krievijā.

Pēdējās nedēļas laikā Krievija vairākkārt veikusi triecienus objektiem Ukrainas teritorijā.

Šāda neparasta intensitāte, visticamāk, ir reakcija cita starpā uz incidentiem Krievijā un okupētajā Krimā, norāda izlūki.

11:50. No Ukrainas devies ceļā jau otrais kuģis ar graudiem kopš labības darījuma izjukšanas, ceturtdien paziņoja Ukrainas infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs.

Kuģis "Aroyat" ar Palau karogu, kas ved 17 600 tonnu kviešu, atstājis Čornomorskas ostu un ir ceļā uz Ēģipti, platformā "X" ierakstījis Kubrakovs.

10:26. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdienas vakarā ieradās Otavā, sākot iepriekš neizziņotu vizīti Kanādā.

Otavas lidostā Zelenski sagaidīja Kanādas premjerministrs Džastins Trudo, ziņoja Kanādas televīzija. Vizītes gaitā Zelenskim paredzētas sarunas ar Trudo. Ukrainas prezidents arī teiks runu Kanādas parlamentā.

Pēc tam Zelenskis dosies uz Toronto, kur tiksies ar uzņēmējiem un vietējās ukraiņu kopienas pārstāvjiem.

09:25. Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz piektdienas rītam sasnieguši 274 950 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 480 iebrucēji.

08:10. Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam bija garš Eiropas valstu saraksts, kuras viņš plānoja iznīcināt, bet, sastopot spēcīgu Ukrainas pretošanos, viņš tagad ir spiests pazemoties un meklēt atbalstu pie Ziemeļkorejas un Irānas, lietotnē "Telegram" paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Putina iznīcināmo valstu saraksts bija garš - vēl pavisam nesen. Ja Ukraina kristu, pusei Eiropas draudētu nonākšana Maskavas ietekmes sfērā. Tomēr amerikāņu investīcijas Ukrainas drošībā un globālajā brīvības aizsardzībā strādā - par simt procentiem, līdz pēdējam centam," paziņoja Zelenskis.

"Tagad Putinam ir cits mērķu saraksts. Tā vietā, lai diktētu noteikumus Amerikai, Eiropai un visai brīvajai pasaulei, Putins ir spiests pazemoties, personīgi izklaidējot delegāciju no Phenjanas un mēģinot rast Teherānas labvēlību. Tas demonstrē viņa acīmredzamo vājumu."

07:00. Pirmie ASV tanki "M1 Abrams" nonāks Ukrainā nākamnedēļ, ceturtdien paziņoja ASV prezidents Džo Baidens, uzņemot Baltajā namā Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

"Nākamnedēļ Ukrainai tiks piegādāti pirmie ASV tanki "Abrams"," sacīja Baidens, stāvot līdzās Zelenskim, kurš apmeklē ASV otrajā vizītē kopš Krievijas pilna apjoma iebrukuma sākuma 2022.gada februārī.

Baidens arī sacīja, ka ir "apstiprinājis drošības palīdzības Ukrainai nākamo partiju", kuru Pentagons vēlāk novērtēja ar 325 miljoniem ASV dolāru.

00:10 Saskaņā ar ugunsspēku statistiku, kurā ņemti vērā 60 dažādi faktori, Ukraina ieņem 15. vietu pasaulē militārā spēka ziņā. Savukārt Polija, kas ir NATO dalībvalsts, ir 20.vietā, bet Vācija - 25.vietā, raksts pravda.com.