Lietuva apsver nožogojuma izveidi arī purvainajās vietās uz robežas ar Baltkrieviju

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Lietuvas Valsts robežsardzes dienests apsver fiziska nožogojuma izveidi arī purvainajās vietās uz valsts robežas ar Baltkrieviju.

Pašlaik nožogojumu un dzeloņstiepļu žogu Lietuva ir izveidojusi 550 no 679 kilometriem ar Baltkrieviju kopējās robežas. Vairāk nekā 100 kilometru garumā Lietuvas - Baltkrievijas robežu veido upes, ezeri un purvi, kur pašlaik robeža tiek uzraudzīta ar videonovērošanas kamerām un citiem tehniskajiem līdzekļiem, tomēr fiziska nožogojuma nav.

"Valsts robežsardzes dienests ir izveidojis darba grupu, lai izvērtētu iespējamību tur izveidot fizisku nožogojumu un aprēķinātu izmaksas, un izvērtētu iespējas," aģentūtrai BNS norādīja Lietuvas Valsts robežsardzes dienesta preses sekretārs Ģiedrjus Mišutis. Viņš piebilda, ka pagaidām nekādi lēmumi nav pieņemti, jo dienests tikai izskata tehniskās iespējas un izmaksas.

Esošais nožogojums būtiski ietekmē Minskas režīma veicinātās nelegālās migrācijas plūsmu pār Baltkrievijas - Lietuvas robežu, uzsvēra Mišutis.

"Papildu fiziskie šķēršļi būtu iedarbīgi gan tagad, gan nākotnē," teica robežsardzes dienesta pārstāvis, atgādinot, ka, piemēram, Latvijai, kurai ir četras reizes īsāka robeža ar Baltkrieviju, bet tā nav aprīkota ar fizisku norobežojumu, šobrīd jātiek galā ar daudz lielāku migrantu plūsmu, kamēr Lietuva diennaktī reģistrē nevienu vai tikai dažus mēģinājumus nelegāli iekļūt valstī. "Tādēļ nožogojums ir ļoti nozīmīgs," atzina amatpersona.

Jau vēstīts, ka augusta beigās divas personas, kas nebija ģērbtas formastērpos, Lietuvā iekļuva Varēnas rajonā pie Čepkeļu purva, kur dabisko vides apstākļu dēļ nav iespējams izbūvēt fizisku norobežojumu vai betona sienu.

Valsts robežsardzes dienestā norādīja, ka tas ir trešais tāda veida gadījums šogad, kad personas ar akumulatora instrumentiem mēģina iznīcināt robežas uzraudzības infrastruktūru Lietuvas pusē, nozāģējot kameru stabus. Pērn reģistrēti 467 mēģinājumi sabojāt novērošanas sistēmas vai nožogojumu, bet šogad kopumā tādu gadījumu skaits pārsniedz 50.

Fizisku norobežojumu, ko papildina videonovērošanas sistēma, Lietuva nolēma izveidot pēc tam, kad 2021.gadā sākās nelegālo migrantu plūsma no Baltkrievijas. Lietuvas amatpersonas to raksturo kā Minskas režīma īstenotu hibrīduzbrukumu.

Pasaulē

Pensilvānijā sestdien kāds jauns vīrietis sašāva prezidenta amata kandidātu Donaldu Trampu. Pārdrošnieks “vairākas reizes šāva uz skatuves pusi no paaugstinātas pozīcijas ārpus mītiņa norises vietas”, teikts ASV drošībnieku ziņojumā. Vieni to uzskata par teātri, citi – par nopietnu brīdinājumu. Trešie ir pārliecināti, ka atentāta mēģinājums palīdzēs Trampam uzvarēt vēlēšanās. Ikoniskais foto ar ievainoto Trampu, kurš izsauc kareivīgus saukļus, un ASV karogu fonā – tas vien jau ir ko vērts.

Svarīgākais