WFP brīdina: Nākamo 12 mēnešu laikā badu varētu piedzīvot vēl 24 miljoni cilvēku

© AFP/Scanpix/Leta

Pasaules Pārtikas programma (WFP) otrdien brīdinājusi, ka finansējuma samazināšanās dēļ badu var nākties ciest vēl 24 miljoniem cilvēku.

ANO aģentūra saskaras ar grūtībām, nodrošinot pieaugošās globālās vajadzības pēc pārtikas palīdzības, un vienlaikus sastopas ar rekordlielu finansējuma deficītu, kas šogad pārsniedz 60%.

"Pirmo reizi vēsturē WFP piedzīvojusi iemaksu samazināšanos, kamēr vajadzības nepārtraukti pieaug," teikts aģentūras paziņojumā.

Sekas tam var būt smagas. WFP eksperti lēš, ka, samazinot pārtikas palīdzību par vienu procentu, vairāk nekā 400 000 cilvēku draud izteikts bads.

Ņemot vērā krasos samazinājumus, ko tā ir spiesta veikt, WFP brīdinājusi, ka nākamo 12 mēnešu laikā izteiktu badu varētu piedzīvot vēl 24 miljoni cilvēku jeb par 50% vairāk nekā pašlaik.

WFP vadītāja Sindija Makeina uzsvēra, ka aģentūrai nepieciešams palielināt finansējumu.

"Ja mēs nesaņemsim atbalstu, kas vajadzīgs, lai novērstu turpmāku katastrofu, pasaulē neapšaubāmi būs vairāk konfliktu, nemieru un bada," norādīja Makeina. "Vai nu mēs uzkurināsim globālās nestabilitātes liesmas, vai arī ātri strādāsim, lai nodzēstu ugunsgrēku," viņa piebilda.

WFP lēš, ka 345 miljoni cilvēku visā pasaulē saskaras ar akūtu pārtikas trūkumu, kas ir trešā vai augstāka līmeņa pārtikas trūkums ANO piecu līmeņu pārtikas trūkuma klasifikācijā.

Tiek uzskatīts, ka 40 miljoni no šiem cilvēkiem cieš izteiktu badu, kas atbilst ceturtajam līmenim ANO piecu līmeņu skalā. Tas nozīmē, ka viņi ir spiesti spert izmisuma soļus, lai izdzīvotu, un viņiem draud nāve no nepietiekama uztura.

"WFP pārtikas palīdzība ir būtiska glābšanas dzīsla, kas bieži vien ir vienīgais, kas viņus šķir no bada nāves," teikts aģentūras ziņojumā. Taču aģentūra jau ir bijusi spiesta ievērojami samazināt gandrīz pusi no savām operācijām, tai skaitā tādos karstajos punktos kā Afganistāna, Bangladeša, Haiti un Sīrija.

Piemēram, Afganistānā, kur pusei iedzīvotāju trūkst pārtikas, WFP maijā bija spiesta samazināt savu palīdzību par 66%, kas nozīmē, ka aptuveni astoņi miljoni trūcīgo cilvēku vairs nesaņem pārtikas palīdzību.

Jūlijā palīdzība tika pārtraukta 45% palīdzības saņēmēju Sīrijā un ceturtdaļai WFP palīdzības saņēmēju Haiti. Arī Somālijā pagājušā gada bada laikā WFP bija spiesta samazināt palīdzību gandrīz uz pusi.

WFP eksperti bažījas, ka tiek iedarbināta humānās palīdzības "nolemtības cilpa", kad WFP ir spiesta glābt tikai badā mirstošos uz badā esošo rēķina.

Makeina uzsvēra, ka no šīs situācijas ir tikai viena izeja. "Mums ir jāfinansē ārkārtas operācijas, lai paēdinātu izsalkušos šodien, vienlaikus ieguldot ilgtermiņa risinājumos, kas vērsti uz bada pamatcēloņu novēršanu," uzskata WFP vadītāja.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais