Irāna pārved amerikāņus no cietuma uz mājas arestu pirms gaidāmas atbrīvošanas

© Pexels.com

Irānas varas iestādes ir pārvedušas piecus ASV pilsoņus no cietuma uz mājas arestu pirms viņu gaidāmas atbrīvošanas, ceturtdien paziņoja amatpersonas un šo amerikāņu tuvinieki.

Pārvešana ir pirmais solis abu valstu darījumā, kas paredz atbloķēt Irānas līdzekļus miljardiem ASV dolāru apmērā un ļaut amerikāņu cietumniekiem atstāt Irānu.

Progress ceļā uz amerikāņu atbrīvošanu ir panākts pēc klusas diplomātijas starp abām valstīm, kuru sarunas par Irānas kodolvienošanās atjaunošanu gan ir izjukušas.

Informēti ziņu avoti pastāstīja, ka nākamais solis būs sešu miljardu ASV dolāru, kas iesaldēti Dienvidkorejā, pārskaitīšana uz īpašu Katarā administrētu kontu, kuru Irāna var izmantot, lai pirktu tādas humānās preces kā pārtiku un medikamentus.

Irāna raksturoja šo darījumu kā gūstekņu apmaiņu. Valsts ziņu aģentūra IRNA citēja Irānas misijas ANO paziņoto, ka katra no abām valstīm "piešķirs amnestiju un atbrīvos piecus gūstekņus".

Ja viss notiks, kā plānots, tad amerikāņi var atstāt Irānu septembrī, sacīja viens ziņu avots.

"Es uzskatu, ka šis ir beigu sākums viņu murgam un viņu tuvinieku piedzīvotajam murgam," reportieriem sacīja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Četri no šiem cietumniekiem - Siamaks Namazi, Emads Šarki, Morads Tahbazs un viens, kurš vēlējās palikr anonīms - ceturtdien tika aizvesti no Teherānas bēdīgi slavenā Evinas cietuma uz viesnīcu, kur viņi būs mājas arestā un tiks apsargāti.

Piekto cietumnieku, kas ir sieviete, pārveda uz mājas arestu pēdējo nedēļu laikā.

Visi pieci ASV pilsoņi, kurus šis darījums ļaus atbrīvot, ir ar irāņu izcelsmi. Irāna neatzīst dubultpilsonību, un tai ir naidīgas attiecības ar ASV kopš 1979.gada islāma revolūcijas.

Uzņēmējs Namazi tika aizturēts 2015.gada oktobrī un tika apsūdzēts spiegošanā.

Tahbazs, kurš atbalstīja dzīvās dabas aizsardzību Irānā, 2018.gada janvārī tika aizturēts kopā ar citiem vides aktīvistiem. Viņam piespriests 10 gadu cietumsods par "sazvērēšanos ar Ameriku".

Šarki ir riska kapitāla ieguldītājs, kuram arī piespriests 10 gadu cietumods par spiegošanu.

Pasaulē

Igaunija 2026.gadā varētu koncentrēties uz aktīvā dienesta attīstību un būtiski samazināt jauniesaukto skaitu nolūkā uzlabot karaklausības kvalitāti, ierosinājis Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Andruss Merilo.

Svarīgākais