Notiesātais cilvēktiesību aktīvists Ēģiptē tomēr apžēlots

© unsplash.com

Ēģiptes cilvēktiesību aktīvists Patriks Georgs Zaki, kuram otrdien tika piespriests trīs gadu cietumsods par 2019.gadā uzrakstītu viedokļrakstu, trešdien tika apžēlots.

Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi apžēloja Zaki, juristu Mohammedu al Bakeru un citus ieslodzītos, trešdienas vakarā ziņoja valsts ziņu vietne "Al-Ahram".

Tiesa Nīlas deltas pilsētā Mansurā bija atzinusi Zaki par vainīgu "nepatiesu ziņu izplatīšanā" saistībā ar viņa rakstu par koptu kristiešu minoritātes diskriminēšanu Ēģiptē, informēja organizācija "Ēģiptes personīgo tiesību iniciatīva". Zaki bija sadarbojies ar šo grupu kā dzimtes tiesību pētnieks.

Zaki, kurš ir kristietis, 2020.gada februārī tika aizturēts neilgi pēc ielidošanas Kairā, kad viņš bija ieradies dzimtenē uz īsu apmeklējumu no Itālijas, kur viņš studēja Boloņas Universitātē. Viņš tika atbrīvots 2021.gada decembrī pēc 22 mēnešiem pirmstiesas apcietinājumā, bet viņam tika aizliegts izbraukt no Ēģiptes, kamēr turpinājās prāva.

Zaki šomēnes saņēma zinātnisku grādu Boloņas Universitātē, bet nevarēja tur ierasties izbraukšanas aizlieguma dēļ.

Itālijas un citu Eiropas valstu valdības bija vairākkārt aicinājušas atbrīvot Zaki. Itālijas premjerministre Džordža Meloni paziņoja, ka Zaki ceturtdien atgriezīsies Itālijā, un pateicās par viņa apžēlošanu kā "ļoti svarīgu žestu".

Ēģiptes prakse ieslodzīt cietumā un apklusināt valdības kritiķus ir izpelnījusies starptautisku nosodījumu un ir viens no galvenajiem domstarpību iemesliem starp Ēģipti un Rietumiem.

Pēdējo 10 gadu laikā Ēģiptes varas iestādes ir smagi vērsušās ne tikai pret islāmistu politisko opozīciju, bet arī pret demokrātijas aktīvistiem, žurnālistiem un tiešsaistes kritiķiem. Ilgs pirmstiesas apcietinājums ir kļuvis par ierastu praksi, lai iespējami ilgi turētu valdības kritiķus aiz restēm.

Svarīgākais